Mirka Misiewicz poleca podróż do Mongolii. "Z reniferami obcują z psami"

Paulina Szestowicka 14.10.2016
Podróż do Mongolii
Fotografia: Mirka Misiewicz

Jeżeli zastanawiamy się, czy to jest dobry kierunek podróży, teraz na pewno już nie będziemy mieć wątpliwości. 

Mirka Misiewicz ostatnią podróż odbyła do Mongolii. Jak sama przyznaje, zawsze chciała pojechać w tamte strony, chociaż tak naprawdę nie wie, co ją tam ciągnęło. Jadąc postawiła sobie za cel nie tylko podziwiać krajobrazy, ale też poznać tamtejszą ludność i oczywiście renifery, które w tamtych rejonach są traktowane jak zwierzęta domowe.

Niesamowite jest to, że ci ludzie z tymi reniferami obcują tak jak my z psami. Renifery przyszły pod namiot, oni zaczęli je karmić - opowiadała podróżniczka w Radiu ZET Chilli. - Michelle, która ma 3 lata, wyszła do nich i zachowywała się tak, jakby to był piesek. Chodziła, głaskała, zaczepiała. Dla nas to było niesamowite, bo to był renifer. 

Zwierzęta w Mongolii są cały czas przy rodzinie, więc nie można się dziwić, że dziecko obdarza renifera tak dużym zaufaniem. W tamtych stronach świata na człowieka przypadają 23 sztuki bydła. Stada koni, owiec czy baranów są tam typowym widokiem. W miejscu takim jak pustynia Gobi zachwyci nas na pewno przestrzeń, ponieważ pokonując nawet setki kilometrów możemy nie trafić na ślad człowieka. Kiedy na horyzoncie pojawia się jurta, możemy odnieść wrażenie, że ten mały biały domek został zrzucony przez samolot. 

Mi się zawsze wydawało, że pustynia jest jak Sahara, nic się nie dzieje. A Gobi jest jedną z najbardziej kolorowych pustyń na świecie - wspominała Mirka Misiewicz.

Będąc w Mongolii powinniśmy koniecznie zamieszkać na chwilę w jurcie, żeby przekonać się, jak na małym metrażu łączy się tak wiele funkcji różnych pomieszczeń, ale też poczuć jak przenikają się zapachy. Tamtejsi ludzie są bardzo gościnni, więc pamiętajmy, żeby im nie odmawiać. Jeżeli tak by się złożyło, że ktoś z miejscowych obchodzi urodziny, nie zdziwmy się, że z tej okazji otrzymamy prezent. 

Tytuł audycji: Śniadanie do łóżka
Prowadzi: Weronika Wawrzkowicz
Gość: Mirka Misiewicz

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów