Zwykłe miasto, które przyciąga turystów z całego świata. Powód? Jego nazwa!

Paulina Ermel 19.02.2019
Miasto w Walii
Fotografia: Eastnews

Niby normalne miasto, jakich na świecie wiele. Jednak rocznie przyciąga tysiące podróżników, którzy chcą sobie zrobić zdjęcie przy tablicy z jego nazwą.

Wydawało ci się, że język polski jest trudny, a obcokrajowcy, chcący się go nauczyć, stoją przed niezłym wyzwaniem? Chyba nie próbowałeś nigdy wymówić tej walijskiej nazwy! Jedno z miast w Walii ma tak skomplikowaną nazwę, że nawet niektórzy jego mieszkańcy nie są w stanie jej płynnie przeczytać!

Jest ona tak trudna, długa - składa się z 58 liter - i tak egzotyczna, że rocznie przyjeżdża tu mnóstwo turystów, którzy muszą zobaczyć ją na własne oczy!

Miasto o jednej z najtrudniejszych nazw

Mowa o Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Aż trudno uwierzyć, że ktoś mógł nadać jakiejkolwiek miejscowości tak trudną i jednocześnie dziwną nazwę, prawda? Jednak w języku walijskim ma ona swoje znaczenie. I to całkiem sensowne - oznacza bowiem: Kościół świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele świętego Tysilia.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to niewielka miejscowość w północno-zachodniej części Walii. W miasteczku mieszka ok. 3 tysięcy osób, ale rocznie odwiedza je wielu turystów. Wszystko przez nietypową i trudną do wymówienia nazwę. Patrząc na ten ciąg liter, zastanawiamy się, czy w ogóle da się go wyartykułować płynnie? Otóż tak i nie jest to chyba aż tak trudne.

Zobacz także: Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, żeby się zakochać. Wyspa z własną... chmurą!

Jak przeczytać "Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch"

Umiejętnością poprawnej i płynnej wymowy nazwy Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch pochwalił się jeden z walijskich prezenterów pogody. Chodzi o Liama Duttona, który w 2015 roku, przedstawiając prognozę pogody dla tego obszaru na antenie Channel 4, bez problemu wymówił tę nazwę i to z odpowiednim akcentem! Jego popis szybko trafił do sieci i od razu podchwyciły go liczne media.

Wyobrażacie sobie tłumaczyć komukolwiek, że mieszkacie w Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch albo za każdym razem wpisywać nazwę tej miejscowości do nawigacji? Mieszkańcy zdążyli się już do tego przyzwyczaić. Jednocześnie na pewno mogą się pochwalić zamieszkaniem w mieście o najbardziej nietypowej nazwie na świecie.

shutterstock_247435390
Fotografia: Shutterstock
shutterstock_1183459588
Fotografia: Shutterstock

Lubicie zamki i pałace? Poznajcie 11 tego typu obiektów, które położone są w Polsce, a które jednocześnie trzeba zobaczyć! Będziecie zachwyceni!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów