Na co zaszczepić się przed wylotem do Meksyku?

Hanna Skowron 18.10.2018
Ulica w Meksyku
Fotografia: Shutterstock

Meksyk to kraj, który może pochwalić się wyjątkowo kolorową i egzotyczną kulturą. Właśnie to powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na podróż w te rejony. Aby odpowiednio przygotować się do wycieczki, trzeba jednak pamiętać o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach.  

Meksyk to miejsce niezwykłe – z tym zgodzi się każdy, kto przynajmniej raz odwiedził ten kraj. Turystów z całego świata zdecydowanie nie brakuje, niezależnie od pory roku. Aby jednak z wyprawy wrócić w pełni sił i zdrowia, przed podróżą trzeba pamiętać o szczepieniach. Przed jakimi chorobami trzeba się chronić w Meksyku?

Zobacz także: Wybierasz się w podróż do Tajlandii? Oto szczepienia, o których należy pamiętać

Meksyk – szczepienia obowiązkowe

Planując szczegóły podróży do Meksyku, musisz pamiętać również (a może przede wszystkim) o swoim zdrowiu. Chcąc przekroczyć granicę Meksyku, musisz posiadać zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko:

  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

O szczepieniu trzeba pamiętać na kilka miesięcy przed wyjazdem – szczepionka , aby chronić w pełni, musi być podana w trzech dawkach: pierwsza w dowolnym czasie (wtedy pacjent musi być całkowicie zdrowy), druga – po miesiącu, a trzecia po 6 miesiącach od drugiej dawki. Oprócz szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, trzeba także pamiętać o tych na:

  • Błonicę, tężec i krztusiec – zwykle podaje się jedną, potrójną szczepionkę. Na te choroby najłatwiej zapaść poprzez bezpośredni kontakt z chorymi – drogą kropelkową, przy kontakcie z wydzielinami a także z zakażoną ziemią.
  • Polio – raz przyjęta szczepionka chroni przez zachorowaniem nawet przez całe życie.
  • Dur brzuszny – szczepienie przeciwko tej chorobie jest szczególnie istotne ze względu na drogę zakażenia: przez spożycie zakażonej wody lub posiłku.
  • Wściekliznę – o pogryzienie przez dzikie, chore zwierzę nie jest trudno. Wystarczy również kontakt z jego śliną, spojówkami oraz błonami śluzowymi, by zmagać się z przykrymi konsekwencjami wścieklizny. Choroba może prowadzić w szybkim czasie nawet do śmierci.

Dodatkowo należy zadbać o skompletowanie zestawu profilaktycznego, w postaci leków, repelentów przeciwko owadom, odpowiednich ubrań i ubezpieczenia zdrowotnego – za granicą leczenie może być bardzo kosztowne.

Zobacz także: Kuba wiza - konieczność czy opcja? Poznaj największe zagrożenia

Meksyk – szczepienia zalecane przed podróżą

Oprócz szczepień na WZW A i WZW B, podróżni udający się do Meksyku, powinni zadbać o szczepienia zalecane. Należą do nich te na:

  • Japońskie zapalenie mózgu – tą chorobę przenoszą komary, dlatego droga do zachorowania jest bardzo prosta. Nie sposób bowiem w pełni uchronić się przed ukąszeniem owada.
  • Meningokokowe zapalenie opon mózgowych – choroba może powodować trwałe uszkodzenia mózgu, a także niedowłady, utratę słuchu czy padaczkę. Bakterie meningokokowe żyją w wydzielinach z nosa i gardła i atakują przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością.

Zobacz także: Zanzibar - jakie szczepienia wykonać przed wylotem na wakacje?

Meksyk szczepienia - profilaktyka 

Dla ochrony zdrowia, oprócz szczepień obowiązkowych i zalecanych, równie ważne jest szczególne dbanie o higienę, wystrzeganie się przed spożywaniem posiłków i napojów na bazarach, straganach i w innych miejscach o wątpliwym poziomie higieny. W profilaktyce malarii, przenoszonej przez komary i moskity, bardzo ważne jest także stosowanie środków owadobójczych, zakładanie moskitier w oknach i drzwiach, a także noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Przed nami jeszcze kilka ciepłych jesiennych dni, które warto wykorzystać na niedalekie podróże. Oto nietypowe propozycje:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów