Kiedy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru? Poznaj procedury

Fotoradar
Fotografia: East News

Od kilku lat przy polskich drogach stoją fotoradary, które sprawdzają prędkość przejeżdżających samochodów i robią zdjęcia tym pojazdom, które złamały przepisy. Na mandat z fotoradaru należy trochę poczekać, jednak zawsze przychodzi on na adres właściciela auta. W niektórych przypadkach można nie przyjąć mandatu z fotoradaru. 

Przy polskich drogach można spotkać niemalże 500 fotoradarów, które są najczęściej oznaczone na żółto. W sumie rocznie do policji spływa ponad 2 miliony zdjęć, jednak tylko 10 procent z nich jest na tyle wyraźnych, aby przekroczenie prędkości skończyło się mandatem. 

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o polskich autostradach. Zapoznaj się z opłatami za przejazd

Ile policja ma czasu na przysłanie mandatu i czy istnieje jakikolwiek sposób na to, aby go nie przyjąć i podważyć jego wiarygodność? Oczywiście podobnie jak każdy kierowca, również policja musi stosować się do odpowiednich procedur, które mówią między innymi o tym, w jakim czasie mandat powinien znaleźć się u właściciela podejrzanego pojazdu.  

Mandat z fotoradaru - cennik

W przypadku wystawienia mandatu przez patrol policji sprawa jest znacznie prostsza. Policjant na miejscu pyta o przyjęcie kary i od razu powiadamia o jej wysokości. Na mandat z fotoradaru musimy trochę poczekać. Jednak mimo tego, kary za przekroczenie prędkości są takie same, bez względu na to, czy przyznaje je patrol policji, czy jest to mandat z fotoradaru i określa je taryfikator mandatów.

Przekroczenie prędkości:

 • do 10 km/h: do 50 zł,
 • o 11–20 km/h: od 50 do 100 zł,
 • o 21–30 km/h: od 100 do 200 zł,
 • o 31–40 km/h: od 200 do 300 zł,
 • o 41–50 km/h: od 300 do 400 zł,
 • o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł.

Przekroczenie indywidualnie określonej dla pojazdu prędkości:

 • do 10 km/h: do 50 zł,
 • o 11–20 km/h: od 50 do 100 zł,
 • o 21–30 km/h: od 100 do 200 zł,
 • o 31–40 km/h: od 200 do 300 zł,
 • o 41–50 km/h: od 300 do 400 zł,
 • o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł.

Mandat z fotoradaru - przepisowy miesiąc

Fotoradary mogą być używane jedynie przez policję i straże gminne. Zarówno jedni jak i drudzy mają 180 dni na wystawienie mandatu, a czas ten liczony jest od momentu zrzucenia danych na dysk komputera na posterunku policji lub straży. To właśnie w ciągu 180 dni przedstawiciele organów ścigania muszę przygotować zdjęcie, wystawić mandat i dostarczyć go pod adres właściciela pojazdu. 

Niestety najczęściej mandat przychodzi do właściciela pojazdu znacznie później, szczególnie jeśli przewinienie zostało popełnione w innym województwie niż województwo, w którym mieszkamy. Często policja radzi sobie w ten sposób, że po ustaleniu właściciela samochodu, zawiadamiany jest posterunek policji zgodny z miejscem zamieszkania kierowcy. W takim przypadku kierujący proszony jest o udanie się na komisariat, gdzie okazuje mu się zdjęcie. Jeśli właściciel samochodu przyznaje się do popełnienia wykroczenia, przyznawany zostaje mandat i odpowiednia ilość punktów karnych. 

Zobacz także: Ile za autostrady zapłacisz przejeżdżając przez Czechy?

Mandat z fotoradaru -przekroczenie terminu

Czy przekroczenie terminu dostarczenia mandatu przez policję daje nam możliwość nieprzyjęcia kary? Niestety na to również znaleziono rozwiązanie. Jeśli minie przepisowo wyznaczony czas odpowiednie organy kierują sprawę do sądu grodzkiego. W takich przypadkach procedura najczęściej trwa kilka miesięcy a nawet dłużej, jeśli sąd ma trudności z wezwaniem oskarżonego. 

Nieodbieranie wezwań sądu nie jest jednak wyjściem, ponieważ może skończyć się wizytą policji, a także nałożeniem grzywny. Mandat z fotoradaru dopiero po roku ulega przedawnieniu. Jeśli mieszkamy daleko od sądu grodzkiego, do którego zgłoszono sprawę, procedurę można załatwić zaocznie. Pozwany w takiej sytuacji zostaje listownie poinformowany o wyroku i wysokości kary, którą należy uiścić w przeciągu 7 dni od otrzymania listu. Punkty karne na koncie kierowcy pojawiają się w dniu ogłoszenia wyroku. 

Mandat z fotoradaru - jak powinno wyglądać zdjęcie

Czasem zdjęcie zrobione przez fotoradar nie jest wystarczająco wyraźne, aby jednoznacznie można było określić jego kierowcę. To w szczególności utrudnia pracę policji, szczególnie jeśli z pojazdu regularnie korzysta więcej niż jedna osoba. Dzieje się tak na przykład w przypadku samochodów firmowych. 

W takiej sytuacji właściciel samochodu ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, jednak musi wskazać osobę, która w tym czasie prowadziła auto. Jeśli właściciel nie chce wskazać kierowcy, zostaje ukarany grzywną w wysokości do 500 złotych bez punktów karnych. 

Mandat z fotoradaru - kiedy można go nie przyjąć?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, istnieje możliwość niewskazania kierowcy pojazdu, jednak wiążę się to z nałożeniem grzywny na właściciela samochodu. Czy istnieje jednak jakiś czynnik, który daje nam możliwość nieprzyjęcia kary? Jeśli na zdjęciu widoczny jest więcej niż jeden pojazd, możemy odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru. W takiej sytuacji nie wiadomo, które auto przekroczyło prędkość. Podobnie możemy zachować się, jeśli zdjęcie jest rozmazane. W tym wypadku o niewymierzeniu kary decyduje sędzia. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów