Jedna z najmłodszych pilotek PLL LOT opowiada o karierze w chmurach. "Zawsze jest to odpowiedzialność"

Paulina Ermel 09.04.2019
Magda Majcher za sterami Boeinga
Fotografia: Archiwum prywatne

Ma 27 lat i steruje samolotami, na pokładzie których znajduje się ok. 200 pasażerów. Magda Majcher to jedna z najmłodszych kobiet pilotów w PLL LOT. Nam opowiedziała o tym, jak wygląda jej standardowy dzień pracy, czym różni się kobieta pilot od mężczyzny pilota, z jakimi "najdziwniejszymi" pasażerami miała do czynienia. Na co dzień możemy spotkać ją w chmurach. A co robi w wolnym czasie? I czy żałuje, że została pilotem?

Paulina Ermel: Jak długo pracujesz w Polskich Liniach Lotniczych LOT?

Magdalena Majcher, pierwszy oficer w PLL LOT: Od 2016 roku.

Zawsze latasz z tą samą osobą czy się wymieniacie?

Wymieniamy się. Czasami jest tak, że nawet przez pół roku nie latam z tą samą osobą, a czasami tak, że nawet kilka razy w miesiącu trafię na tego samego kapitana. To trochę loteria. W trakcie układania planu planistka przydziela załogi i można trafić różnie.

Dobierają was na podstawie kryterium grafiku? Czy może wieku, płci?

Tylko grafiku. Jest tylko jedno ograniczenie – nowy, świeży pilot nie może latać z nowym kapitanem. Ktoś, kto świeżo awansował i został dowódcą statku, nie może pracować z równie świeżym oficerem. Obie osoby muszą się uzupełniać i nauczyć dobrze swojej roli.

Masz stopień pierwszego oficera.

I drugiego pilota – tak też się mówi. Siedzę po prawej stronie samolotu.

A jak duże maszyny „prowadzisz”?

Te z rodziny Boeing 737. We flocie LOT-u jest ich kilka rodzajów. Na ich pokładach może podróżować nawet 186 osób.

Czujesz dużą odpowiedzialność, gdy pilotujesz samolot?

Myślę, że to nie ma znaczenia, czy są tam dwie osoby, czy 180. Zawsze jest to odpowiedzialność. Każdy chce być bezpieczny, ja też chce do domu wrócić bezpiecznie.

Zobacz także: Na co dzień kieruje ciężarówkami. Teraz Polka została wyróżniona przez Barbie!

Na jakich trasach latasz?

Głównie są to trasy europejskie, czasami loty krajowe – raczej w sezonie letnim, kiedy jest większy ruch. Wówczas również na polskich trasach latają większe samoloty, bo i pasażerów jest więcej. Poza tym latam jeszcze do Kazachstanu i Izraela.

Podróżujesz dużo jako pasażerka?

Niestety nie, głównie ze względu na napięty grafik. Trudno mi się zgrać ze znajomymi – wtedy, kiedy wszyscy podróżują turystycznie, czyli w okresie wakacyjnym, ja mam najwięcej pracy.

Boisz się latać?

Absolutnie nie.

Z jednej strony ludzie chcą podróżować, zwiedzać świat, a z drugiej przeraża ich konieczność przemieszczania się samolotem – i to często przez wiele godzin. Jak sobie z tym radzić? Znajoma stewardessa opowiadała, że pasażerowie często, jeszcze przed lotem, sięgają po alkohol.

I właśnie przez to później w samolocie czują się jeszcze gorzej. Jeżeli rzeczywiście osoba, która chce podróżować, się stresuje, powinna wybierać loty z międzylądowaniami. To ten moment, kiedy można wyjść na powietrze, „stanąć nogami na ziemi” i nabrać cierpliwości do dalszej części podróży. Ale nie zawsze da się zorganizować sobie taki lot z przesiadką.

Trzeba przemówić sobie do rozsądku i przetłumaczyć, że na pokładzie nic złego się nie dzieje, większość ludzi podróżuje w ten sposób. Polecam też pić dużo wody albo napojów. Przez to, że ludzie są odwodnieni, źle się czują i mają wzmożone poczucie takiego „zamknięcia”. Warto też raz na jakiś czas poruszać nogami albo nawet się przejść, choć wiadomo, że ta możliwość jest na pokładzie ograniczona.

11111
Fotografia: Archiwum prywatne

Jak wy, piloci, radzicie sobie z siedzącym trybem pracy? Twoja najdłuższa trasa trwa ok. 5 godzin, wstajesz w tym czasie?

Możemy wstawać, wychodzić do toalety, ale są na to specjalne procedury. Wtedy inny członek personelu wchodzi do kokpitu. Możemy też wstać i rozprostować nogi w kokpicie. Nie ma tu zbyt dużo miejsca, ale to zawsze coś.

Dlaczego akurat latanie?

Mój tata jest pilotem, mój brat też trochę latał. I ja też chciałam spróbować. Widzę, jak ogromną przyjemność sprawia mojemu tacie do dzisiaj wychodzenie do pracy. Jako dziecko trochę tym przesiąkłam. Tata latał kiedyś na samolotach agrolotniczych – robił opryski i gasił pożary. Wychodził do pracy w specjalnym kombinezonie, nie w mundurze. Ale przyjemnie patrzyło się na to, jaką frajdę mu to sprawia. I jaką satysfakcję czuje. Tata mnie zaraził pasją, kibicował mi, ale nie naciskał.

Jak wygląda szkolenie na pilota?

Teraz da się to zrobić w dwa lata. Jest bardzo dużo szkół lotniczych, jest duże zainteresowanie. Nie wszyscy chcą latać zawodowo, niektórzy prywatnie. W każdym razie latanie się spopularyzowało i ludzie robią sobie uprawnienia.

Pierwszy etap szkolenia to zdobycie licencji turystycznej, na której nie można latać zarobkowo. Trzeba wylatać 45 godzin – obejmują one loty z instruktorem, poznawanie maszyny, map. Także w tym czasie uczymy się, jak się zachować w trakcie przelotu i na co zwrócić uwagę. Te godziny obejmują również loty samodzielne.

Następnie jest licencja zawodowa. Trzeba mieć wylatane w sumie 150 godzin, żeby zdobyć przeszkolenie, ale 200 godzin, aby odebrać licencję zawodową fizycznie. W międzyczasie można zrobić tzw. instrument. To takie jakby szkolenie, w którym można dokształcić się w zakresie przelatywania przez chmury, latania w chmurach, w złych warunkach pogodowych, przy mgłach. Żeby latać w gorszej pogodzie wiosennej czy jesiennej, trzeba mieć właśnie takie uprawnienia. Przy złej pogodzie błędnik szaleje – może ci się wydawać, że skręcasz, a dalej lecisz w locie poziomym. Po to jest przeszkolenie, aby się nauczyć, jak nie dać się samemu sobie oszukać.

Zobacz także: Polka rzuciła wszystko i wyjechała na Bali. Dziś zarabia m.in. na wyrobach z... rattanu

Kiedy możesz siąść za sterami samolotu liniowego, na pokładzie którego na podróż czeka prawie 200 pasażerów?

200 godzin uprawnia cię do tego, żeby podejść do zdobywania praktyki do otrzymania licencji pilota liniowego. Robi się szkolenia praktyczne, czyli lata samolotem, ale też zdaje się egzaminy teoretyczne. Na każdym etapie jest szereg egzaminów, które sprawdzają wiedzę na temat tego, jak działają różne systemy w samolocie. W skład egzaminów teoretycznych wchodzą również zasady lotu, planowanie lotu czy też prawo lotnicze. Zdaje się je zarówno w trakcie robienia licencji turystycznej, jak i zawodowej. Żeby zostać pilotem liniowym trzeba mieć wylatane 1500 godzin – w tym czasie lata się jako pierwszy oficer w samolocie, w którym kapitan jest pilotem liniowym. Te ścieżki kariery są dość zawiłe i przede wszystkim różnorodne. Można zostać pilotem liniowym, można zajmować się gaszeniem pożarów, opryskami roślin, ale można też zostać zawodowym instruktorem i zajmować się szkoleniem przyszłych pilotów.

Zostajesz pilotem liniowym, ale dalej się szkolisz.

Pilot liniowy lata zazwyczaj na jednym typie samolotu, który musi znać jak własną kieszeń. Dwa razy w roku każdy pilot jest egzaminowany przez instruktorów na symulatorze, raz w samolocie. Zdaje też test z wiedzy dotyczącej samolotu i różnych procedur.

Regularnie – raz w roku - przechodzę badania. To niezbędne do tego, żebym mogła pracować.

Zawsze wiedziałaś, że chcesz zostać pilotem liniowym? Czy tak się po prostu złożyło?

Jak się szkoliłam, nie było zbyt dużego zapotrzebowania na pilotów w liniach lotniczych. Wiele osób chciało latać, ale było bardzo mało miejsc. Linie stawiały różne wymagania dodatkowe, aby móc przebierać w kandydatach. W jakiś sposób musieli przesiać dużą liczbę zainteresowanych ludzi.

Ile kobiet pilotów zatrudnia dziś LOT?

40. 16 z nich pełni funkcję kapitana, a 24 pierwszego oficera.

Na kilkuset pilotów w ogóle. Jak myślisz, skąd ta dysproporcja?

Nie chodzi o to, że występuje tu jakaś dyskryminacja. Kobiety po prostu nie myślą o tym, że mogłyby czy chciałyby pracować w tym zawodzie. To też nie tak, że kobiety nie mają predyspozycji. W niektórych zawodach tak po prostu jest, że jedna płeć interesuje się nimi bardziej. Poza tym wiele rzeczy można przepracować, wypracować – jeżeli na wstępie jesteśmy ciut słabsi niż inni.

Miałam ostatnio okazję poznać Agnieszkę Wojciechowską – jedną z kilku kobiet strażaków w Polsce. Było to dla mnie szokujące, bo myślałam, że jest ich co najmniej 20 w naszym kraju! Jak mi powiedziała, że jest ich tak mało, pomyślałam, że rzeczywiście jest to ciężka, fizyczna praca. Jedno to ściągnąć kotka, który wszedł na drzewo, a drugie wyciągnąć rodzinę z pożaru.

Nie jest też tak, że kobiety nagle zaczęły latać, teraz. Zaczęły latać bardzo szybko! Było to dziesiątki lat temu. Proporcjonalnie procent kobiet w lotnictwie jest taki sam. Za to coraz więcej kobiet awansuje na kapitanów, dobrze radzą sobie w tym zawodzie.

Ostatnio miałam okazję lecieć jako pasażerka słowacką linią lotniczą i w kokpicie siedziała kobieta. Leciałam akurat z grupą znajomych pilotów i wszyscy śmiali się: „Zobacz, pierwszym oficerem jest kobieta. Zupełnie tak jak ty!”.

56601002_387287788522365_2792697394964201472_n
Fotografia: Archiwum prywatne

Co takiego ma kobieta pilot, czego nie ma mężczyzna pilot?

Wydaje mi się, że kobiety mają więcej cierpliwości. Więcej wytrzymamy i zniesiemy. Wiem, że mówi się, że jesteśmy bardziej emocjonalne, ale lata ćwiczeń też uczą nas tego, żeby oddzielić pracę od życia prywatnego. Kobieta pilot w pracy też podejmie decyzję. Myśli głową, a nie sercem.

Prywatnie też taka jesteś?

Konkretna na pewno.

A co jest najważniejszą cechą pilota?

Decyzyjność. Ale też koncentracja i cierpliwość.

Jak wygląda twój standardowy dzień pracy? Słyszałam, że przed każdym lotem dostajecie obszerną instrukcję dotyczącą danego lotu.

Przyjeżdżam do naszego biurowca 1h 15 minut przed godziną wylotu. A właściwie 10-15 minut dodatkowe wcześniej, aby wziąć dokumenty dotyczące lotu przygotowane przez dyspozytora. Sprawdzam pogodę, plan lotu, jak przebiega trasa, którędy lecimy. Z obszernego pliku danych muszę wyłowić to, co najważniejsze.

Z tymi dokumentami idę do kapitana. W tym czasie przychodzą stewardessy, meldują, że są w komplecie. Godzinę przed planowanym lotem udajemy się na lotnisko, przechodzimy przez kontrolę jak każdy pasażer. W maszynie czeka nas jeszcze 15-20 minut planowania lotu. I ruszamy.

W końcu lecicie.

I to w pełnym umundurowaniu! Mamy tzw. dyscyplinę mundurową, w której jest wszystko dokładnie opisane. Mój mundur składa się z taliowanego żakietu, spodni oraz krawata. Mamy także określoną wysokość obcasa butów – od 1 cm do 7 cm. Muszę mieć gładko związane włosy i makijaż. On też jest opisany – makijaż ma być naturalny, są wymienione dopuszczane kolory szminki, paznokci. Nie możemy nosić wiszących kolczyków i bransoletek.

Czym to jest podyktowane?

Mam wrażenie, że człowiek w mundurze wygląda schludnie i tym samym budzi zaufanie. Jak pasażer widzi kogoś, kto wygląda schludnie i czysto, czuje się bezpiecznie.

Jakich miałaś najbardziej nietypowych pasażerów na pokładzie?

Latają z nami psy, koty, ale przewozimy też… trzmiele i żaby. Niektóre kraje nie mogą rozmnożyć populacji owadów i właśnie w takiej sytuacji przewozi się z kraju do kraju np. trzmiele. Zdarzyło mi się wieźć niewielką małpę i dzioborożca.

Wydaje mi się, że to odpowiedni moment, aby zapytać, czy twoja praca jest rutynowa.

Z jednej strony to normalna praca. Z drugiej pasja. Uwielbiam do niej chodzić, patrzenie na świat z góry sprawia mi ogromną przyjemność.

Praca pilota wymaga dużej koncentracji. Jak się relaksujesz? Co robisz w wolnych chwilach? Spotykasz się z ludźmi i rozmawiacie wyłącznie o samolotach?

Siłą rzeczy mam mnóstwo znajomych z pracy, więc jesteśmy trochę monotematyczni. Ale lubię też ogródek i pracę w nim. Marzy mi się posiadać kiedyś swój własny. Lubię robótki ręczne, lubię szydełkować. Chciałabym wrócić do wyszywania. Lubię czytać książki. I co ważne, lubię spędzać czas w domu.

Przez to, że są takie momenty, kiedy dużo jestem poza domem, dużo nocuję w różnych hotelach, lubię posiedzieć „u siebie”. Odpocząć tutaj, spać we własnym łóżku. Zjeść śniadanie w swojej kuchni. Potrzebuję takiej równowagi. Kiedy 2-3 razy w tygodniu śpię w hotelu, tęsknię za domem. Mam ochotę podlać kwiaty i odkurzyć. Nie szukam emocjonujących rzeczy.

2222235
Fotografia: Archiwum prywatne

Obrałaś ścieżkę kariery, która wymaga od ciebie dużo samodyscypliny, ale i wyrzeczeń. Czy praca komplikuje twoje życie prywatne? Nie masz poczucia, że ucieka ci coś, co w danym momencie robi twoja grupa rówieśnicza? Czy latanie trochę to rekompensuje?

Bardzo chciałabym mieć psa albo kota, a nie mogę go mieć. Jak byłam młodsza, czułam się trochę rozdarta. Znajomi jechali na festiwal, a ja w tym czasie miałam zarezerwowany lot samolotem. Natomiast wszystko jest kwestią wyborów. Gdybym wtedy wybrała festiwal, później pewnie żałowałabym, że nie latałam. I nie byłabym w tym momencie kariery, w którym znajduję się teraz. Może by się to przesunęło trochę i na przykład dopiero teraz zaczynałabym latanie liniowe. Jestem zadowolona z tego, co mam, więc wydaje mi się, że ostatecznie podjęłam dobrą decyzję.

Latanie i bycie na lotnisku nigdy nie były dla mnie karą. Choć musiałam pokonywać bardzo długą drogę do lotniska i to było męczące, później nie chciałam z tego lotniska odjeżdżać.

Zobacz także: "Zamiast bagażu włożył do schowka swoje dziecko!". Była stewardessa o dziwnych zachowaniach pasażerów

Miałaś jakiś alternatywny pomysł na siebie?

Najpierw myślałam o weterynarii, a później o byciu tłumaczem. Z weterynarią szybko mi przeszło. Mieliśmy przyjaciela rodziny, który był weterynarzem, i pokazał nam jaka ciężka jest tak praca. Że to nie tylko leczenie kotków i piesków, ale też krowy czy konia.

Jakie znasz języki poza angielskim?

Francuski i trochę szwedzki. Chciałabym znać je lepiej, ale muszę się jeszcze trochę podszkolić. Z kolei na co dzień operuję angielskim. Wszystkie procedury, komendy i check-listy w lotnictwie są po angielsku.

Muszę na koniec zapytać, czy masz jeszcze jakieś marzenia lotnicze?

Chciałabym się wyszkolić w lataniu wodolotami, ale to bardziej dla siebie. Bardzo podobają mi się też narty, które przyczepia się do niektórych samolotów. I w ten sposób można lądować na śniegu.

Wyspy to nie tylko skrawki ziemi, o którą rozbijają się turkusowe wody oceanu. To także miejsca niezwykłe pod wieloma innymi względami. Poznajcie 10 najbardziej niezwykłych wysp świata. Niektóre są... przerażające!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów