To nie miejsce z powieści Tolkiena. Ten las istnieje naprawdę i to w Polsce!

Katarzyna Leszczyńska 23.12.2019 AKTUALIZACJA: 27.01.2020
Las w jesiennych barwach uchwycony z lotu ptaka
Fotografia: Shutterstock

"Krzywy las" nie jest aż tak znany w Polsce, ale zachwyca zagranicznych turystów. Może warto zatem się z nim zapoznać? Wygląda niesamowicie!

Ten las zachwycił media na całym świecie! I choć wydaje się, że to miejsce niczym z filmu fantasy, istnieje naprawdę i to w Polsce! "Krzywy las" to fragment lasu niedaleko miejscowości Gryfino w województwie zachodniopomorskim. Tym samym to ogromna atrakcja turystyczna nie tylko dla ludzi z zagranicy, ale również Polaków, którzy postanawiają wybrać się na wakacje nad Morzem Bałtyckim.

Zobacz także: 5 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie. W tym jeden z Polski! 

Krzywy las koło Gryfina - dlaczego są tam krzywe drzewa?

Natura bywa nieprzewidywalna. Trudno się dziwić zatem każdym anomaliom, które dla nas przewidziała. Nad tym "Krzywym lasem" wszyscy się jednak zastanawiają.

"Krzywy las" jest zjawiskiem, który zachwyca, ale jednocześnie zastanawia wszystkich, którzy mieli z nim styczność. Las ten położony jest w okolicy wsi Nowe Czarnowo, około 4 km od Gryfina. Składa się na niego 100 zdeformowanych sosen. Drzewa wygięte są pod kątem 90 stopni, od około 20 cm nas ziemią. Co ciekawe, każdy pień wygięty jest w jedną stronę - północną. Skąd wzięły się te zniekształcenia?

Istnieją różne teorie, dlaczego sosny są krzywe. Jedną z tych najpopularniejszych jest opowieść o ludziach, którzy celowo zasadzili tak drzewa na tzw. "krzywulce", czyli drewniane elementy łodzi lub statku, łączące dno z burtą. Najczęściej wykonuje się je właśnie z dębu lub sosny.

Jest jeszcze jedna historia, która niezwykle nam się spodobała. Mówi się, że w przeszłości las został rozjechany przez czołgi. Powalone drzewka mogły przymarznąć do gruntu i odkształciły się pod lodem. Potem rozwinęły się właśnie w takiej, krzywej formie. 

"Krzywy las" dziś jest pomnikiem przyrody, który rozsławia nasz kraj na całym świecie.

Krzywy las koło Gryfina - jak tam dojechać?

Żeby dojechać do "Krzywego lasu" od strony Gryfina, należy kierować się na Chojnę, a następnie skręcić na Elektrownię "Dolną Odrę". To prosta droga i niewielka odległość, którą warto pokonać, żeby zobaczyć ten wyjątkowy las na własne oczy. 

Zobacz także: Ten fotograf zrobił niezwykłe zdjęcie polskiemu miastu! "Mała siostra Amsterdamu"

Uwielbiasz wakacyjne wyjazdy? Marzy ci się odpoczynek na wyspie? Jeśli tak to koniecznie weź udział w naszym quizie i przekonaj się, na którą wyspę powinieneś się wybrać! 

Quiz: na którą wyspę powinieneś wybrać się w wakacje?
Rozwiąż quiz

Na którą wyspę powinieneś się wybrać jeszcze w te wakacje?

Quiz: na którą wyspę powinieneś wybrać się w wakacje?

1. Którą pogodę lubisz najbardziej?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów