Klasycznie czy współcześnie? Wybierz miasto na niezapomniany weekend w Niemczech z muzyką w tle

06.08.2020
Klasycznie czy współcześnie? Wybierz miasto na niezapomniany weekend w Niemczech z muzyką w tle
Fotografia: Neues Schloss z historycznym parkiem Eremitażu, © Bayeruth Marketing

Bayreuth to miasto Wagnera z cudowną Operą Margrabiów, zaś bez Hamburga nie byłoby Beatlesów. Sami zobaczcie, w których niemieckich miastach bogate tradycje muzyczne są ciągle żywe

Miasto dla fanów klasyki

Bayreuth, położony blisko północno-zachodniej granicy Bawarii, zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od Norymbergi, to miasto-perełka. Jego zabytki i atrakcje zachwycą zarówno miłośnika muzyki klasycznej, jak i współczesnej.
Do Bayreuth dojedziemy pociągiem lub korzystając z usług przewoźnika autobusowego. Główny dworzec kolejowy znajduje się niecały kilometr od historycznego centrum. Wystarczy ruszyć na południe ulicą Bahnhofstrasse, żeby w 10 minut dojść do słynnej Opery Margrabiów.

Barokowe arcydzieło

BudynekOpery Margrabiów uchodzi za arcydzieło barokowej architektury teatralnej XVIII wieku. Nic dziwnego, że w 2012 r. uhonorowano go umieszczeniem na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Po kompleksowej renowacji w 2018 r. został ponownie otwarty i może pełnić swoją pierwotną funkcję. Jego salę ponownie wypełniają dźwięki muzyki klasycznej.

Drewniane wnętrze Opery Margrabiów
Fotografia: Drewniane wnętrze Opery Margrabiów, © Bayerische schlösserverwaltung/Heiko Oehme

Jednak Opera Margrabiów to nie jedyny pełniący taką rolę budynek w Bayreuth. W XIX wieku jej spektakularna architektura przyciągnęła Ryszarda Wagnera, ale nie zaspokoiła jego potrzeb z powodu zbyt małego orkiestronu (miejsca przeznaczonego dla muzyków). Ekscentryczny kompozytor rozpoczął więc budowę… własnego teatru operowego.

 

Drewniane wnętrze Opery Margrabiów
Fotografia: Drewniane wnętrze Opery Margrabiów, Achim Bunz
Teatr na Zielonym Wzgórzu

Wagner zawitał do Bayreuth dopiero w ostatnich latach życia. Jego wpływ na miasto był jednak tak znaczący, że do dziś uważany jest za jednego z synów miasta.  
Konkurencyjny dla Opery Margrabiów Teatr Wagnera leży na tzw. Zielonym Wzgórzu w północnej części miasta. Zbudowany głównie z drewna, w pierwotnym założeniu miał funkcjonować przez nie więcej niż trzy lata, a potem zostać rozebrany. Plany „nieco” się zmieniły. Dziś budynek liczy sobie już ponad 140 lat, a jego kształt pozostaje praktycznie niezmieniony.
Pod względem wizualnym  Teatr Wagnera nie może równać się z barokowym splendorem Opery Margrabiów. Był to jednak celowy zabieg: Wagner zredukował go do tego, co istotne: przeżywania i celebrowania muzyki. Ciekawym zabiegiem wymyślonym przez kompozytora, jest ukrycie muzyków przed publicznością. W zamyśle pozwala to widowni skupić się na doznaniach muzycznych, muzykom zaś – występować jedynie w swoim towarzystwie oraz… luźniejszych strojach.

Teatr Wagnera oddalony jest od historycznego centrum miasta o około 2 kilometry. Na miejsce możemy dojść pieszo (to ok. 20-25 minut spaceru) lub podjechać autobusem. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem.

Co jeszcze zobaczyć w Bayreuth?

Choć jest stosunkowo niewielkim miastem, Bayreuth zaskakuje na każdym kroku. W samym centrum możemy podziwiać wspaniałą willę, którą Wagnerowi ofiarował Ludwik Szalony. Kawałek za historycznym centrum znajduje się zaś uniwersytecki ogród botaniczny.

 

Willa  Wahnfried, w której Ryszard Wagner mieszkał w latach  1874 – 1883
Fotografia: Willa Wahnfried, w której Ryszard Wagner mieszkał w latach 1874 – 1883, © DZT Felix Meyer

Zresztą Bayreuth jest również miastem zakupów w Górnej Frankonii. W barokowym śródmieściu znajduje się atrakcyjny deptak z przestronnymi placami, licznymi kawiarnianymi ogródkami oraz sklepami specjalistycznymi, które zachęcają do spacerów i przyjemnego spędzania wolnego czasu.

„Nie ma Hamburga, nie ma Beatlesów”

Hamburg to miasto w północnych Niemczech, położone niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Najprościej przylecieć do niego bezpośrednim samolotem z jednego z czterech lotnisk: w Katowicach, Krakowie, Gdańsku bądź Warszawie.

A skąd w Hamburgu Beatlesi? To ważny, chociaż dość mało znany epizod z czasów, kiedy zespół nie zrobił jeszcze oszałamiającej kariery. Bez Hamburga mogłoby nie dojść do tego wszystkiego, co nastąpiło później. To właśnie tutaj Wielka Czwórka z Liverpoolu szlifowała swoje koncertowe umiejętności po zarezerwowaniu występów przez ich ówczesnego promotora.  
Pierwszy przystanek: Bambi Cinema
Położone w słynnej hamburskiej dzielnicy Reeperbahn, ukryte w cichej, bocznej uliczce St. Pauli, kino Bambi Cinema było pierwszym „domem” Beatlesów. Wspaniała czwórka przebywała tutaj w dwóch słabo oświetlonych, pozbawionych okien pokojach obok męskiej toalety. Muzycy spali na nieużywanych pryczach wojskowych i myli się w umywalce w sąsiedniej toalecie. Kino istnieje do dzisiaj, a na fasadzie budynku można znaleźć tablicę informującą o tym niezwykłym epizodzie w jego historii.

Trzy kluby Beatlesów

Do dziś istnieją również trzy kluby muzyczne, w których grali Beatlesi. Ich pierwszy gościnny występ odbył się w Indrze 17 sierpnia 1960 r. Zagrali tam koncert trwający cztery i pół godziny (!), za który otrzymali równowartość dzisiejszych 15 euro.
Z kolei 4 października 1960 r. zagrali w Kaiserkeller, już dla większej publiczności. Trzecim takim miejscem był zaś Moondoo, dziś elegancki klub muzyki elektronicznej.

Jednym z miejsc dedykowanych pobytowi zespołu w mieście jest też plac imienia Beatlesów znajdujący się na rogu ulic Reeperbahn i Grosse Freiheit. Wieczorem zapala się na nim instalacja przedstawiająca konturowe postaci muzyków.

Nie tylko Beatlesi

Muzyka w Hamburgu to jednak nie tylko miejsca związane z genialną czwórką. Najnowszym muzycznym obiektem w Hamburgu jest spektakularna Filharmonia nad Łabą. Dziś duma i ikona architektury, kiedyś wyrzut sumienia, powstała bowiem na bazie szpecącego miasto ceglanego spichlerza. Powstały w połowie lat 60., funkcjonował do lat 90., a przechowywano w nim herbatę, kakao i tytoń.

Otwarta w 2017 r. filharmonia zdążyła ugościć już 1,6 mln ludzi. Tłumy przybywające tu z całego świata przyciąga zresztą nie tylko muzyka, lecz również spektakularna architektura i rozpościerające się piękne widoki, które podziwiać można z budynku.

Elbphilharmonie
Fotografia: Elbphilharmonie, © Hamburg Marketing gGmbH, Jung von Matt

Atrakcje turystyczne w Hamburgu

Oprócz bogatych atrakcji związanych z muzyką, Hamburg słynie z największego portu w Niemczech. Zajmuje około dziesięciu procent całego miasta! Oczywistym pomysłem na poznanie Hamburga jest więc rejs – odbywa się obok HafenCity, czyli nowej i bardzo nowoczesnej części miasta. Możemy przy tym podziwiać takie obiekty jak Uniwersytet HafenCity, wieża Marco Polo czy właśnie gmach filharmonii.

 

Widok na Elbphilharmonie  i nową dzielnicę HafenCity
Fotografia: Widok na Elbphilharmonie i nową dzielnicę HafenCity, © Hamburg Tourismus gGmbH, Andreas Vallbracht

Drugą popularną atrakcją w Hamburgu jest park miejski z jednym z najstarszych na świecie planetariów. Można odpocząć tu na rowerach wodnych czy w łodziach wiosłowych. Latem odbywają się tu koncerty artystów z całego świata.

Musicalowe show

Turystyka musicalowa to fenomen XXI wieku. Połączenie zwiedzania miasta z późniejszym show na scenie cieszy się wśród turystów niesłabnącym powodzeniem, a prym wiedzie w tym właśnie Hamburg. Wszystko zaczęło się w 1986 r. kiedy zaprezentowano słynny musical „Cats”, który przez 14 lat nie schodził ze sceny hamburskiej operetki. Nie bez przyczyny Hamburg uchodzi za Broadway nad Łabą - po Nowym Jorku i Londynie plasuje się na trzecim miejscu wśród musicalowych miast na świecie. 

 

Aladyn Disney`a, Neue Flora
Fotografia: Aladyn Disney`a, Neue Flora, © Stage Entertainment Denn Van Meer

Artykuł powstał z okazji 250-lecia urodzin Ludwiga van Beethovena.

Więcej o miastach dowiesz się na: www.germany.travel

Więcej o roku jubileuszowym Beethovena dowiesz się na: https://www.germany.travel/en/ms/bthvn2020/beethoven-2020.html

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów