Ta wyspa na Bałtyku to światowy fenomen. Rządzą tu kobiety, nie ma tu hoteli i jeździ tylko kilka samochodów

Paulina Ermel 14.07.2020
Kihnu
Fotografia: Shutterstock

Słyszeliście kiedykolwiek o wyspie Kihnu na Bałtyku? To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie!

Wyspa Kihnu to niewielki obszar leżący w Zatoce Ryskiej należącej do Estonii. Na wyspie mieszka trochę ponad 500 osób, a sama została wpisania na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Na czym polega fenomen leżącej na Morzu Bałtyckim wyspy Kihnu? Od pokoleń rządzą tutaj kobiety! Zobaczcie, jak do tego doszło.

Kihnu - wyspa na Bałtyku, na której rządzą kobiety

Na wyspie Kihnu mieszka obecnie nieco ponad 500 osób. Obszarem tym jednak rządzą kobiety. Jak to się stało? Otóż mężczyźni od wieków zajmowali się dochodowym rybołówstwem i żeglugą, natomiast panie wraz z dziećmi zostawały na lądzie. I w ten sposób zaczęły podejmować wiążące decyzje dla tego regionu.

Kihnu to fenomen. Nie ma tutaj hoteli, dlatego jeśli planujecie wycieczkę w te rejony, warto najpierw dogadać się z właścicielami obiektów agroturystycznych. Znajdziemy tutaj też zaledwie kilka samochodów, dlatego że mieszkańcy poruszają się rowerami. Za to łatwo spotkać tutaj kobietę na traktorze czy pędzącą motorem w celu załatwienia swoich spraw.

Turyści zjeżdżają tutaj, aby zwiedzić zabytkową latarnię morską z 1863 roku, kościół św. Mikołaja. Warto dodać, że Kihnu w 2003 roku została wpisana na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Wybralibyście się tutaj na wycieczkę?

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów