Jak przygotować się do wyjazdu do Kenii? Przede wszystkim zadbaj o szczepienia

Żyrafy na sawannie
Fotografia: Shutterstock

Ogromne sawanny, rozłożyste baobaby, królujące nad lądem niczym wielkie parasole, bliskość dzikich zwierząt niemal na wyciągnięcie ręki…Kenia nie bez powodu przyciąga tłumy turystów przez cały rok! Przed wyjazdem warto pamiętać jednak o tym, by zabezpieczyć swoje zdrowie przed chorobami występującymi w takim klimacie, jaki panuje właśnie w Kenii. Szczepienia nie są obowiązkowe, ale na liście zalecanych znajdziesz kilka chroniących przed poważnymi chorobami. Jak wygląda kwestia szczepień przed podróżą do Kenii?

Wybierając się na wakacje do Kenii, trzeba pamiętać, że jest to rejon tropikalny, o (miejscami) bardzo złych warunkach higienicznych, a także mnogości owadów, które przenoszą choroby tropikalne. Im bardziej cywilizowany i o wysokim standardzie rejon oraz hotel wybierzesz, tym mniejsze czyha ryzyko borykania się ze skutkami chorób. Jeśli jednak twój plan wyprawy przewiduje wycieczki w głąb Kenii, tym większe ryzyko co najmniej niemiłej niespodzianki po powrocie. 

Zobacz także: Wybierasz się w podróż do Tajlandii? Oto szczepienia, o których należy pamiętać

Kenia szczepienia - czy są obowiązkowe?

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to problem, który pojawia się najczęściej. Im szerszy zakres podróżowania po Kenii i zapuszczania się w mało cywilizowane rejony przewidujesz, tym bardziej zaleca się szczepienia. Absolutną podstawą jest profilaktyka przeciwko malarii, która po dziś dzień stanowi ogromne zagrożenie i nie wynaleziono na nią jeszcze skutecznej szczepionki. Przed wyprawą warto wykupić również ubezpieczenie – leczenie w Kenii jest dość drogie.

Kenia szczepienia - zalecana profilaktyka

Wyjeżdżając do Kenii, trzeba pomyśleć w pierwszej kolejności o szczepieniach na:

Profilaktycznie należy bezwzględnie unikać spożywania wody i jedzenia z niepewnych źródeł, takich jak tanie hotele, przydrożne restauracje czy studnie. Zakażona woda i jedzenie mogą spowodować zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby obu typów, dur brzuszny i cholerę.

Zobacz także: Kuba wiza - konieczność czy opcja? Poznaj największe zagrożenia

Kenia szczepienia - ochrona przed owadami

Zalecane szczepienia pomogą uchronić się przed przykrymi konsekwencjami najczęściej występujących zagrożeń. Oprócz tego, trzeba mieć świadomość, że w klimacie takim jak w Kenii, prawdziwą plagą są moskity, komary i muchy, których ukąszenie może spowodować zachorowanie na malarię. Niestety, na tą chorobę nie ma póki co skutecznej szczepionki, dlatego ważne jest, aby unikać ugryzień. Najważniejsze jest stosowanie odpowiednich środków przeciw owadom, które najlepiej kupić na miejscu, ze względu na to, że prawdopodobnie mają inny, bardziej dopasowany do lokalnych potrzeb skład i przez to są skuteczniejsze.

Trzeba wiedzieć również, że malaria zagraża zdrowiu przez cały rok, ale największa aktywność zachorowań notowana jest w porze deszczowej i zaraz po niej. Jeśli kiedyś byłeś szczepiony na którąś z wymienionych chorób, upewnij się u lekarza, czy nie trzeba wykonać szczepienia przypominającego.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Przed nami jeszcze kilka ciepłych jesiennych dni, które warto wykorzystać na niedalekie podróże. Oto nietypowe propozycje:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów