To najczystsze jezioro w Polsce. Jego zdjęcia robią ogromne wrażenie!

Zuzanna Morska 01.06.2020
Jezioro
Fotografia: Shutterstock

Jego tafla ma najbardziej przejrzystą wodę, jaką możecie sobie wyobrazić. Tylko spójrzcie na te fotografie!

Jeżeli lubicie wyprawy nad jeziora i wciąż poszukujecie nowych miejsc godnych odwiedzenia, mamy coś specjalnie dla was. To jezioro uchodzi za najczystsze w Polsce i z pewnością podbiło już serce niejednego miłośnika takich akwenów wodnych.

Mowa oczywiście o Jeziorze Jasnym zlokalizowanym na Pojezierzu Iławskim. Zobaczcie, jak wygląda i gdzie dokładnie je znaleźć!

Jezioro Jasne - najczystsze jezioro w Polsce

Jezioro Jasne - a w rzeczywistości Jezioro Czyste - bo pod taką nazwą występuje w spisie opracowanym przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych - leży na Pojezierzu Iławskim, niedaleko jeziora Jeziorak. I choć na Warmii i Mazurach nie brakuje bajkowych jezior, to jest wyjątkowe.

Przede wszystkim zamieszkują je nieliczne gatunki zwierząt i ryb, a jego woda jest przejrzyście czysta. Ma ona specyficzne pH - wynosi zaledwie 4,3, więc ma kwaśny odczyn. Z tego powodu właśnie nie znajdziemy tutaj zbyt wielu "żyjątek".

Mała liczba gatunków zwierząt i roślin wpływa z kolei na przejrzystość wody - światło przenika tutaj nawet na głębokość 15 m. A warto dodać, że w najgłębszym miejscu jezioro to osiąga niespełna 20 m.

Jak wygląda najczystsze jezioro w Polsce? Koniecznie obejrzyjcie to nagranie.

Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura. Aż trudno uwierzyć, że istnieją naprawdę!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów