Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to, zanim stracisz prawo jazdy!

Anna Respondek 30.07.2018
Policja
Fotografia: East News

Punkty karne to część grzywny, która grozi wszystkim kierowcom nieprzestrzegającym przepisów ruchu drogowego. Uzbieranie maksymalnej ilości punktów karnych grozi tymczasowym zatrzymaniem prawa jazdy i niemożliwością poruszania się pojazdami maszynowymi. Jak sprawdzić punkty karne i ich ilość?

Jeżdżąc samochodem, musimy przestrzegać przepisów zawartych w kodeksie ruchu drogowego. Za nieodpowiednie zachowanie na drogach lub stworzenie zagrożenia życia grozi każdemu kierowcy grzywna, a w najgorszych sytuacjach nawet więzienie. O wielkości grzywny możemy dowiedzieć się z taryfikatora mandatów, który co roku jest aktualizowany. 

Zobacz także: Kiedy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru? Poznaj procedury

Jednak mandat i konsekwencje finansowe, to nie jedyna kara, która czeka kierowców za zbyt szybką jazdę czy nieodpowiednie parkowanie. Część grzywny to również punkty karne, przez które można nawet stracić prawo jazdy. W zależności od wieku wystarczy uzbierać 24 lub 20 oczek i już następuje odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jak sprawdzić punkty karne i ich ilość? Jest kilka możliwości, po pierwsze wizyta na komendzie policji, po drugie skorzystanie z metody online. 

Jak sprawdzić punkty karne online

Istnieją dwie najprostsze metody sprawdzania ilości punktów karnych. Oczywiście można zrobić to przez internet za pomocą strony obywatel.gov.pl. Istnieje jednak jeden warunek, aby móc skorzystać z systemu CEPiK2.0. Przede wszystkim należy posiadać profil zaufany, który można stworzyć w banku. 

Później należy wykonać kilka prostych kroków, aby sprawdzić ilość punktów karnych:

  1. Na stronie obywatel.gov.pl należy nacisnąć przycisk "sprawdź punkty karne".
  2. System przeniesie cię do profilu zaufanego, do którego należy się zalogować.
  3. System ponownie przeniesie cię do strony obywatel.gov.pl.
  4. Informacja o punktach karnych wyświetli się na stronie.
  5. Można pobrać ją jako plik PDF, jednak nie jest ona traktowana jako dokument.

Usługa ta jest bezpłatna. Najlepiej ilość punktów karnych sprawdzać następnego dnia od przyznania ich przez policję. Baza punktów karnych aktualizowana jest codziennie.  

Zobacz także: Wszystko co musisz wiedzieć o polskich autostrada. Zapoznaj się z opłatami za przejazd

Jak sprawdzić punkty karne - komisariat policji

Aby sprawdzić punkty karne można oczywiście udać się na komisariat policji. Oczywiście można tylko sprawdzić swoje punkty karne. Po przyjściu na komisariat wystarczy zapytać o punkty karne i pokazać dokument tożsamości. 

Na komisariacie policji można również otrzymać zaświadczenie o ilości punktów karnych, które przydaje się na przykład w pracy. Jednak, aby je otrzymać należy uiścić opłatę w wysokości 17 złotych w urzędzie gminy lub miasta lub wpłacić wyliczoną kwotę na konto urzędu. Udając się na policję po odbiór zaświadczenia, musimy przedstawić potwierdzenie wpłaty. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów