Jak poprawnie zachowywać się w samolocie i na lotnisku? O tych zasadach savoir-vivre możecie nie wiedzieć

Anna Respondek 30.10.2017
Lotnisko
Fotografia: Pexels

Dzięki nim zawsze będziesz wiedzieć, jak uniknąć błędów. 

Podróżowanie, choć w zamyśle relaksujące, może również zestresować. Latanie samolotem przeraża wielu ludzi, nie mówiąc o lądowaniu i przesiadkach na zagranicznych i gigantycznych lotniskach, na których można się z łatwością zgubić. 

Z pomocą w tej sytuacji przychodzą specjaliści, którzy postanowili podzielić się swoją tajemną wiedzą. Istnieje bowiem kilka podstawowych zasad tego, jak zachowywać się w samolocie i na lotnisku, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i błędów

giphy-downsized

Savoir-vivre na lotnisku

1. Przyjechanie na lotnisko minimalnie 1,5 godziny przed wylotem samolotu to żelazna zasada, której zawsze należy się trzymać. Ponieważ panuje na nich ogólny ścisk, a kolejki do odprawy czy kontroli bezpieczeństwa potrafią być naprawdę długie, nie warto denerwować się, że z czymś się nie zdąży. Dodatkowo przepychanie się łokciami i przejeżdżanie innym podróżującym po nogach swoimi walizkami na kółkach, nie będzie mile widziane. 

2. Tylko spokój może nas uratować, dlatego jeśli akurat twój bagaż okaże się za ciężki i będziesz musiał go przepakować lub dopłacić, zrób to i nie wszczynaj kłótni na oczach innych ludzi. Zmierz i zważ bagaż przed wyjazdem na lotnisko, dzięki temu zaoszczędzisz sobie wielu nerwów. 

3. Kontrola osobista nie jest niczym przyjemnym, jednak jest koniecznością, z którą należy się pogodzić. Skup się na tym, co mówi do ciebie obsługa, dzięki czemu nie opóźnisz kolejki i nie spowodujesz irytacji innych podróżujących. Gdy otrzymasz pojemnik umieść w nim wszystko, co należy, na przykład pasek, biżuterię, kosmetyki z bagażu podręcznego czy sprzęt elektroniczny. 

4. Nie wszczynaj kłótni o jakiś przedmiot z bagażu podręcznego, którego nie możesz wziąć ze sobą. Zasady, szczególnie na lotnisku, są po to, aby ich przestrzegać i aby zapewnić ci bezpieczeństwo. Dlatego, jeśli popełnisz błąd i zapomnisz przepakować zakazany przedmiot do bagażu głównego, pogódź się z tym i "weź to na klatę".

Savoir-vivre w samolocie

1. Z kolejkami spotkasz się nie tylko na lotnisku, ale również w samolocie. Nie ma sensu przepychać się na swoje siedzenie, ponieważ i tak, bez wątpliwości, nikt ci go nie zajmie. Pamiętaj również, że także w tym przypadku pierwszeństwo mają osoby starsze, niepełnosprawne oraz rodziny z małymi dziećmi. 

2. Zajmując swoje miejsce pamiętaj o tym, aby przywitać się ze współpasażerami. Jeśli nie siedzisz od strony korytarza, postaraj się również ograniczyć "piesze" wycieczki. To kłopotliwe nie tylko dla ciebie, ale również dla osób siedzących obok, ponieważ między siedzeniami nie ma wiele miejsca. 

3. Choć istnieje w samolocie możliwość rozłożenia siedzenia, to należy korzystać z niej w ograniczony sposób. Jeśli siedzi za tobą inny pasażer upewnij się, że na stoliczku, przymocowanym do twojego siedzenie, nie stoi jakiś gorący napój, który mógłby się wylać na właściciela. 

4. Uszanuj przestrzeń. W samolocie może lecieć nawet kilkaset pasażerów i każdy z nich ma tyle samo miejsca. Dlatego postaraj się nie rozpychać, nie zasypiać na ramieniu nieznajomego, nie zastawiać przejścia. Zachowanie ciszy będzie również mile widziane, oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia rozmów, jednak pamiętaj o tym, aby nie krzyczeć, a muzyki słuchać na słuchawkach. 

5. Na pokład samolotu nie można wnosić własnego alkoholu, jednak drinka zawsze można kupić u stewardessy. Należy jednak zachować umiar, aby nie sprawić kłopotów sobie i innym pasażerom. 

Przychodzi Wam coś jeszcze do głowy? 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów