Żółty alarm na Islandii! Naukowcy ostrzegają przed wybuchem wulkanu

Paulina Ermel 02.10.2020
Lodowiec
Fotografia: Shutterstock

Wulkan Grímsvötn wysyła jasne sygnały przebudzenia. To właśnie jego erupcja sparaliżowała loty w islandzkiej przestrzeni powietrznej w 2011 roku!

Grímsvötn to najbardziej aktywny wulkan na Islandii. Jest to piąty co do wielkości wulkan w Europie, ale znajduje się pod lodowcem Vatnajökull. Erupcje tego wulkanu zdarzają się regularnie, bo co 5-10 lat. Wygląda na to, że Grímsvötn znów się przebudził i zmierza do kolejnego wybuchu!

Islandzki Urząd Meteorologiczny wydał w związku z tym żółty alarm i ostrzega przed kolejną erupcją. Poprzednia, która miała miejsce w 2011 roku, sparaliżowała lot w islandzkiej przestrzeni powietrznej!

Islandia: naukowcy ostrzegają przed kolejnym wybuchem wulkanu

Naukowcy z wielu krajów obserwują aktywność wulkanu Grímsvötn. Choć przewidzenie kolejnych erupcji wcale nie jest łatwe, wysyła on jasne sygnały przebudzenia. I wówczas "stawia wszystkich na nogi".

Obecnie stan wulkanu jest bardzo podobny do warunków poprzedzających erupcję w 2011 i 2004 roku - stwierdził Benedikt Ofeigsson, geolog z IMO, w rozmowie z portalem GlacierHub.

Ekspert nie ma wątpliwości, że pod wulkanem zachodzą teraz dokładnie takie same procesy, jak przed 2011 rokiem, kiedy wybuchł. Oznacza to tyle, że do erupcji może dojść w ciągu kilku tygodni, ale też i np. za rok. Dlatego też ogłoszono żółty alarm.

Jeśli dojdzie do wybuchu, może powtórzyć się sytuacja z 2011 roku, kiedy sparaliżowany został ruch lotniczy, a wulkaniczne popioły opadły na Europę.

Przypominamy, że Grímsvötn wybucha regularnie, a jego aktywność trwa od 1 do 3 tygodni. Jak czytamy na Wikipedii: "Jego erupcje powodują topnienie lodowca, a ciśnienie i ciepło wydobywające się podczas erupcji z wulkanu unoszą czapę lodową, co prowadzi do katastrofalnych powodzi na tym terenie". Po okresie wzmożonej aktywności wulkan przechodzi w stan uśpienia, aby po ok. 10 latach znów się przebudzić.

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów