Czy szczepienia przed wylotem do Indii są obowiązkowe? Zobacz, o czym musisz pamiętać

Hanna Skowron 15.10.2018
Słoń na tle budynków
Fotografia: Shutterstock

Wyjazd do Indii wiążę się nie tylko z wydatkami takimi jak koszt przelotu czy zakwaterowanie. Przed podróżą warto zastanowić się nad tym, jakie szczepienia wykonać, aby nie mieć problemów zdrowotnych. Choć nie istnieje lista obowiązkowych szczepień przed wyjazdem do Indii, specjaliści najczęściej mówią o szczepionkach przeciwko WZW typu A i B oraz błonnicy. 

Wyjazd do Indii może być podróżą pełną atrakcji i niespodzianek, ale oprócz tego - także przykrych doświadczeń związanych z dolegliwościami zdrowotnymi. W specyficznym klimacie Indii panuje bowiem kilka bardzo groźnych chorób. Jeśli chcesz więc zwiedzić Indie, szczepienia pomogą uchronić ci się przed niespodziewanymi dolegliwościami.

Zobacz także: Wybierasz się w podróż do Tajlandii? Oto szczepienia, o których należy pamiętać

Indie – szczepienia obowiązkowe, czy nie?

Do tego, by za cel swojej wakacyjnej podróży (niezależnie od pory roku) wybrać Indie, nie trzeba nikogo namawiać. Egzotyczna, niesamowita kultura, wspaniała architektura i niebanalne okoliczności przyrody sprawiają, że Indie znajdują się na liście miejsc do zwiedzenia przynajmniej raz w życiu, przez każdego zapalonego podróżnika. Jednak prócz atrakcji, w Indiach czeka również szereg zagrożeń dla zdrowia, przed którymi lepiej się ubezpieczyć. Najlepszą formą będą szczepienia przeciwko najczęściej występującym chorobom na tym terenie. Co prawda nie ma katalogu szczepień obowiązkowych, jednak zaleca się wykonanie kilku z nich. Co to za szczepienia?

Zobacz także: Zanzibar - jakie szczepienia wykonać przed wylotem na wakacje?

Indie – szczepienia zalecane przed wyprawą

W przypadku większości chorób, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Szczepienia przeciwko tym najczęściej występującym mogą znacząco obniżyć ryzyko zarażenia się. Trzeba pamiętać, że warunki higieniczne i zdrowotne w krajach Azji Południowej często pozostawiają wiele do życzenia i są głównym źródłem chorób wewnętrznych. Przez podróżą zaleca się szczepienia przeciwko:

  • WZW A i WZW B - zachorowanie następuje wskutek spożycia zakażonej wody lub pożywienia (WZW A), bądź niedostatecznej higieny na przykład podczas zabiegu chirurgicznego (WZW B). O szczepieniu trzeba jednak pamiętać minimum pół roku przed wyjazdem – potrzebne są trzy dawki.
  • Błonicy i tężcowi – to obowiązkowe szczepienie, które musi przyjąć każdy w wieku 18 lat. Jeśli jednak minęło więcej niż 10 lat od tego czasu, trzeba je powtórzyć.
  • Durowy brzusznemu – o szczepieniu przeciwko tej chorobie trzeba pamiętać na minimum 14 dni przed podróżą.
  • Malarii – co prawda dotąd nie wynaleziono szczepionki, która zabezpieczałaby w pełni przed zachorowaniem na malarię, jednak warto przyjąć leki ochronne. Nie dają stuprocentowej ochrony, jednak mogą zabezpieczyć przez zarażeniem, a jeśli do niego dojdzie – złagodzą przebieg choroby i jej skutki. Stosowanie repelentów, zakładanie moskitier i noszenie ubrań z długimi rękawami oraz nogawkami także pomagaja uniknąć ukąszenia i ryzyka zachorowania.
  • Japońskiemu zapaleniu mózgu – jest to choroba prowadząca do zapalenia mózgu, przebiegająca najczęściej bezobjawowo i przenoszą ją komary.
  • Cholera – to choroba przewodu pokarmowego z bardzo ostrym przebiegiem. Wodnista biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, a w konsekwencji – nawet do śmierci, wskutek zaburzeń krążenia.
  • Wścieklizna – to choroba zakaźna o ostrym przebiegu, powodująca śmierć. Zarażenie następuje wskutek ugryzienia przez chore zwierzę, a także kontakt z jego błonami śluzowymi czy spojówkami. Uwaga – zarazić można się także przez kontakt z uszkodzoną skórą chorego człowieka.

 Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Aby zobaczyć te miejsca i skorzystać z ich uroków trzeba mieć wyjątkowo mocny żołądek i stalowe nerwy:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów