Wakacje za granicą? Zobacz, ile się czeka na paszport i nie daj się zaskoczyć!

Hanna Skowron 08.10.2018
Paszport
Fotografia: Shutterstock

Planujesz wakacje za granicą, jednak dotąd paszport nie był potrzebny, lub kończy się ważność aktualnego dokumentu? Czas wyrobić nowy. Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co trzeba zrobić oraz ile się czeka na paszport: biometryczny i tymczasowy. Zobacz, jakie formalności musisz spełnić, by otrzymać dokument.

Paszport to dokument obowiązujący przy przekraczaniu granicy z większością państw. Tylko w ramach Strefy Schengen obywatele państw wchodzących w jej skład, mogą poruszać się na podstawie dowodu osobistego (w przypadku Polaków, w przypadku innych krajów – na podstawie obowiązujących w nich dokumentów tożsamości). Dowiedz się, ile się czeka na paszport i jak wyrobić paszport.

Wniosek o paszport – jak wyrobić paszport?

Aby wyrobić paszport, trzeba spełnić kilka formalności. Po kolei trzeba:

  • Wypełnić, podpisać i złożyć wniosek o wydanie paszportu (w urzędzie paszportowym)
  • Wykonać i załączyć zdjęcie do paszportu, spełniające odpowiednie wymogi
  • Udać się z wnioskiem i dokumentem tożsamości do urzędu
  • Uiścić opłatę za wyrobienie dokumentu. Wynosi ona 140 zł. Uczniom, studentom, rencistom, emerytom, podopiecznym domów pomocy społecznej, osobom na zasiłku stałym i osobom niepełnosprawnym przysługuje ulga w wysokości 50 %. Taka sama ulga należy się kombatantom i ofiarom wojny.

Do otrzymania zniżki konieczne jest przedłożenie odpowiedniego dokumentu poświadczającego prawo do niej.

Ile się czeka na paszport? Wyrobienie paszportu biometrycznego

Im wcześniej złożysz wniosek, tym lepiej. Miesiące letnie to czas, kiedy wniosków o wydanie paszportu pojawia się nawet dwukrotnie więcej, niż w pozostałym okresie roku. Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi zwykle około 30 dni. 

Pracownik przyjmujący wniosek podaje zwykle od razu informację zwrotną z szacunkową datą odbioru dokumentu. Z reguły jednak paszport jest gotowy o wiele wcześniej. Jeśli jednak składasz wniosek w miesiącach letnich, licz się z tym, że na paszport możesz poczekać maksymalną ilość czasu.

Zobacz także: Ameryka to marzenia każdego podróżnika. Zobacz, co trzeba zrobić, aby otrzymać wizę do USA

Ile się czeka na paszport tymczasowy?

Jeżeli wyrobienie paszportu nie wiąże się z podróżą rekreacyjną, a z pilną potrzebą podróży za granicę, możesz wystąpić z wnioskiem o paszport tymczasowy (link do „paszport tymczasowy”). Jest on wydawany w wyjątkowych sytuacjach, które trzeba udokumentować. Wystawiany jest na 12 miesięcy, a czas oczekiwania wynosi maksymalnie 2 tygodnie.

Do takich wyjątkowych sytuacji zalicza się między śmierć osoby z rodziny mieszkającej za granicą, pilny wyjazd służbowy, kradzież lub utrata paszportu uniemożliwiająca powrót do kraju.

Paszport biometryczny a wiza

Najważniejszą sprawą jest zorientowanie się, czy kraj, do którego planowany jest wyjazd, honoruje dowody osobiste, czy też potrzebny jest paszport oraz wiza. Im wcześniej rozpoczniesz przygotowania od strony formalnej, tym większa szansa na spokojne zrealizowanie ich z bezpiecznym zapasem czasu.

Jeśli potrzebujesz wizy i paszportu, musisz najpierw zorientować się co do wymogów danego kraju. Podstawą do otrzymania wizy do niektórych z nich, jest paszport ważny przynajmniej kilka miesięcy wstecz przed wyjazdem. Oznacza to, że z całkiem nowym dokumentem możesz mieć problem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Kolejne jesienne weekendy zaskakują dobrą pogodą. To idealna chwila, aby pomyśleć o małej wycieczce:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów