Chcesz zwiedzać w klapkach? Tutaj zapłacisz 2500 euro grzywny!

Magdalena Barszczak 05.03.2019
zwiedzanie w klapkach
Fotografia: Shutterstock

Władze parku narodowego w ten sposób chcą dbać o bezpieczeństwo turystów.

Fragment riwiery liguryjskiej Cinque Terre co roku przeżywa oblężenie. Najwięcej turystów przyjeżdża tam w sezonie letnim, oczywiście w klapkach. Przez nieodpowiednie obuwie urlopowicze często ulegają wypadkom. Władze parku narodowego w końcu wymyśliły, jak poradzić sobie z tym problemem.

Zobacz także: Te domki były hitem w PRL-u. Teraz wyglądają jeszcze lepiej!

Park Cinque Terre nakłada grzywnę za zwiedzanie w klapkach

Przepiękne włoskie miasteczka z kolorowymi domkami, położone na stromych zboczach, zostały wpisane na listę UNESCO. Nie brakuje chętnych, żeby je odwiedzić. Niestety turyści często wchodzą na strome ścieżki Monterosso, Vernazzy czy Riomaggiore nieprzygotowani. Ślizgają się po kamiennych schodach i skałach w nieodpowiednich butach - klapkach, pantofelkach czy balerinkach i często ulegają kontuzjom.

Niestety, ludzie myślą, że są nad morzem. Nie doceniają poziomu trudności tych ścieżek, które są jak w górach, a czasem nawet trudniejsze - narzeka dyrektor parku narodowego Patrizio Scarpellini, cytowany przez dziennik "La Repubblica".

Turyści potrzebują pomocy, czasem nawet ściągnięcia ich ze górnych partii zbocza śmigłowcem. Takie przedsięwzięcia rodzą koszty. Dlatego władze parku mówią stop klapkom i balerinkom i wprowadzają grzywny dla osób, które nie zapoznają się z regulaminem zwiedzania

Zasady będą jasno ustalone i widoczne na kartach wstępu, broszurach czy plakatach. Początkowo turyści bez odpowiedniego obuwia będą tylko pouczani. Później dyrekcja zapowiada kary w wysokości od 50 do nawet 2500 euro (czyli 10,7 tys. zł).

Dobry pomysł?

Zobacz także: Lustrzany dom pod Warszawą. Ten projekt robi wrażenie!

To 9 najpiękniejszych zamków na świecie. Widzieliście je na żywo?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów