Gdzie najlepiej zapłacić mandat? Możesz to zrobić na kilka sposobów

Anna Respondek 23.07.2018
Pieniądze
Fotografia: Shutterstock

Mandat, czyli grzywna wystawiona za złamanie jakiegoś przepisu, najczęściej wystawiany jest przez policję lub straż miejską. Istnieje kilka sposobów na opłacenie mandatu. Możemy oczywiście zrobić to przez internet, jednak istnieje również możliwość zrobienia tego w bardziej tradycyjny sposób, na przykład przelewem bankowym na poczcie. 

Nikt nie lubi dostawać mandatów, jednak, kiedy już darzy się taka sytuacja, nie można oczywiście unikać opłacenia grzywny. Istnieje kilka możliwości zapłacenia za mandat. Możemy zrobić to przez internet, co wydaje się być najprostszym i najszybszym sposobem. Uiszczenie opłaty możliwe jest również na poczcie czy od razu u funkcjonariusza. 

Zobacz także: Kiedy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru? Poznaj procedury

Gdzie zapłacić mandat karny?

Mandat karny otrzymujemy za złamanie przepisów, na przykład zbyt szybkie poruszanie się po drodze czy nieodpowiednie parkowanie. Oczywiście grzywna może zostać przyznana nie tylko za wykroczenia związane z ruchem drogowym. Istnieje kilka rodzajów mandatów, między innymi mandat opłacany na miejscu policjantowi nakładającemu grzywnę, mandat kredytowany czy mandat zaoczny. Właśnie od tego, jaką opcję wybierzemy, zależy sposób zapłaty.  

Jeśli zdecydujemy się zapłacić na miejscu po popełnieniu wykroczenia, nie musimy później martwić się o to, kiedy udać się na pocztę czy zrobić przelew. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których nie mamy przy sobie odpowiedniej sumy pieniędzy lub nie posiadamy karty. Wtedy właśnie mamy do czynienia z mandatem kredytowanym czy zaocznym. Gdzie możemy zapłacić mandat? 

Przede wszystkim możemy zrobić to przez internet odpowiednim przelewem. Od 2016 roku opłatę z mandat karny kredytowany czy zaoczny należy uiścić na rachunek bankowy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, który znajduje się przy ulicy Rejtana 3B, 45-331 Opole. Właśnie ta jednostka odpowiada za pobór grzywien z całego kraju. 

Numer rachunku bankowego dla mandatów karnych kredytowanych i zaocznych to: „MANDATY" - 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000 (NBP O/O Bydgoszcz).

Znaleźć go można również na odcinku A i B mandatu, który został przyznany nam przez funkcjonariuszy uprawnionych do prowadzenia postępowań mandatowych. Oczywiście mandat można również opłacić na poczcie, gdzie trzeba wypełnić odpowiedni druk. Jest to znacznie mniej wygodne niż skorzystanie z internetu, jednak wiele starszych osób preferuje właśnie tę metodę. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas płacenia mandatu na poczcie, do kwoty grzywny należy doliczyć 10 złotych, czyli opłatę za dokonanie przelewu. 

Zobacz także: Taryfikator mandatów. Za co zapłacimy najwięcej?

Gdzie zapłacić mandat ztm?

Podobnie jak w przypadku otrzymania na przykład mandatu za parkowanie, również mandat za nieuprawniony przejazd komunikacją miejską można zapłacić na kilka sposobów. Po pierwsze u kontrolera biletów, dzięki czemu kwota będzie mniejsza o 40 procent. Jeśli za mandat zapłacimy w przeciągu 7 dni od otrzymania, możemy liczyć na 30 procentowy upust.  Po drugie w każdym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM czy na poczcie. W tytule należy podać numer wezwania. 

Niestety w przypadku zapłaty za mandat tego typu nie ma jednego ogólnego numeru konta. Jednakże numer konta można znaleźć na stronie każdego z poszczególnych przedsiębiorstw komunikacyjnych. 

Wezwanie należy opłacić w przeciągu 14 dni od otrzymania mandatu. Za każdy kolejny dzień naliczane są odsetki, które ustalone są ustawowo. Po 3 miesiącach zwłoki w niepłaceniu mandatu przedsiębiorstwo komunikacyjne może skierować sprawę na drogę sądową. 

Gdzie zapłacić mandat z Niemiec?

Mandaty w Niemczech są traktowane bardzo poważnie, a ich wysokość może niejednego kierowcę przyprawić o szybsze bicie serca. Wielu podróżujący myśli, że dostając mandat za granicą, nie trzeba się nim przejmować. To jednak duży błąd, który może przysporzyć nam wielu kłopotów. Nieopłacenie mandatu w Niemczech zazwyczaj kończy się sprawą w sądzie, a w późniejszym czasie firmą windykacyjną. 

Jak zatem zapłacić mandat z Niemiec? Po otrzymaniu grzywny na odcinku znajdziemy IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego i numer postępowania. Zatem jedyne co musimy zrobić to dokonanie przelewu. I tutaj właśnie pojawiają się schody. Co zrobić, aby nie przepłacić, ponieważ mandat wystawiony jest najczęściej w innej walucie, czyli na przykład euro. Jeśli posiadamy konto walutowe, nie będzie wielkiego problemy. W przypadku innych kont banki naliczają sobie prowizję za przewalutowanie i przesył pieniędzy, co może kosztować nas dodatkowe kilkadziesiąt złotych. 

Najtaniej wychodzi skorzystanie z przelewu SEPA. W tym przypadku prowizja wynosi 5 złotych, jednak nie każdy bank udostępnia taką możliwość. Istnieje również szansa opłacenia mandatu przez kantor. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów