El Niño na Oceanie Indyjskim? Wraca pogoda sprzed 21 tys. lat!

Paulina Ermel 14.05.2020
Ocean Indyjski
Fotografia: Shutterstock

Już niedługo to zjawisko pogodowe może pojawiać się na świecie znacznie częściej. Wszystko przez globalne ocieplenie.

El Niño to zjawisko pogodowe, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. To właśnie ono jest głównym powodem występowania bardzo ciepłych wód u wybrzeży Peru czy Ekwadoru, susz w Australii czy obfitych deszczy w Ameryce Południowej.

I choć dzisiaj zjawisko to nie jest często spotykane, pogłębiające się globalne ocieplenie może sprawić, że już niedługo będzie ono na porządku dziennym. I to w wersji dużo bardziej niebezpiecznej dla człowieka. Ostatni raz to "spotęgowane" el Niño występowało na Ziemi 21 tys. lat temu. Teraz może powrócić!

El Niño na Oceanie Indyjskim. Wraca pogoda z epoki lodowcowej

Wzrastająca na całym świecie temperatura, która jest konsekwencją globalnego ocieplenia, może doprowadzić do zaostrzenia takich zjawisk pogodowych jak el Niño. Takie zaostrzone zjawisko występowało na naszej planecie 21 tys. lat temu, czyli w epoce lodowcowej. Może ono powodować intensywne deszcze, burze i susze, które będą miały ogromny wpływ na mieszkańców Afryki, Azji czy Australii.

Klimatolog z Uniwersytetu w Teksasie nie ma wątpliwości, co do tego, że w regionie Oceanu Indyjskiego może pojawić się już niebawem niebezpieczne el Niño.

Nasze badanie pokazuje, że wraz z podniesieniem się lub opuszczeniem średniej globalnej temperatury tylko o kilka stopni uruchamia w tym oceanie proces zmieniający go w rodzaj zbiornika wody regionu tropikalnego, z bardziej zmiennymi temperaturami powierzchniowymi i bardziej niestabilną pogodą - mówi w rozmowie z dziennikarzami klimatolog Pedro DiNezio.

Biorąc pod uwagę postępowanie procesu globalnego ocieplenia, wygląda na to, że el Niño może w najbliższym czasie powrócić i zakłócić spokój mieszkańców tego regionu.

Trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.   

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów