Dzień św. Patryka to irlandzkie święto narodowe. Co warto wiedzieć o tym dniu?

Malwina Wasilewska 15.01.2020
dzień świętego patryka
Fotografia: Shutterstock

Dzień św. Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne przypadające na 17 marca. Tego dnia na cześć patrona Zielonej Wyspy, czyli św. Patryka, Irlandczycy organizują różnego rodzaju imprezy i parady. Poznaj szczegóły dotyczące tego hucznie obchodzonego święta.

Dzień św. Patryka to święto upamiętniające śmierć patrona Irlandii, który zmarł 17 marca. Tego dnia Irlandczycy wspominają życie i dokonania św. Patryka, który został natchniony przez Boga i doprowadził do chrystianizacji środkowej, północnej i zachodniej części Irlandii.

Dzień św. Patryka - legenda

Dzień św. Patryka wiąże się z legendą związaną z patronem Zielonej Wyspy urodzonego w 385 roku w Brytanii. Św. Patryk w wieku 16 lat został porwany i wzięty do niewoli podczas wyprawy zbrojnej. Po przetransportowaniu go do Irlandii zajął się wypasem owiec. Św. Patryk został natchniony przez Boga, który pomógł mu uciec z wyspy i nakłonił go do nawracania pogańskich Irlandczyków na chrześcijaństwo. Przez 40 lat głosił Słowo Boże.

Zobacz także: Oto najsłodszy hotel na świecie! Fani Nutelli z pewnością się ucieszą

Według legendy św. Patryk przyczynił się do chrystianizacji Irlandii. Symbolem Irlandii jest trójlistna koniczyna. Ona tez ma związek ze św. Patrykiem, który wykorzystywał tę roślinę do nawracania Irlandczyków. 3 liście symbolizują Trójcę Świętą, a łodyga - jedność.

Zieleń to kolejny symbol Irlandii. Jest ona nawiązaniem do kolorystyki wyspy. Właśnie dlatego w dniu św. Patryka Irlandczycy paradują w zielonych ubraniach.

Zobacz także: Uważaj, dokąd wybierasz się na wakacje. Te miejsca odbierają rozum!

Dzień św. Patryka - zwyczaje

W dzień św. Patryka kościół irlandzki daje specjalną dyspensę. W tym czasie Irlandczycy mogą się bawić i świętować. Odbywają się wtedy wielkie parady, ludzie piją irlandzkie piwo i whisky. W Chicago 17 marca koloruje się tamtejszą rzekę na zielono. W USA to święto obchodzone jest od 1737 roku, a pierwsza wielka parada zorganizowana została w Bostonie.

Aż trudno uwierzyć, że istnieją naprawdę! Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, które stworzyła natura!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów