Dzięki tym czarno-białym zdjęciom świat zakochał się w San Francisco

Paulina Szestowicka 09.05.2016
Fred Lyon San Francisco
Fotografia: www.fredlyon.com

Fotograficzny projekt z lat 1940 - 1960 ukazał niepowtarzalną atmosferę Miasta Aniołów. 

Niesamowite jest to, że wiele historycznych fotografii jest podziwianych nie za to, że dostarczają wielu informacji na temat przeszłości, ale za doskonały kadr i warsztat autora. Przykładem takich prac są zdjęcia San Francisco wykonane przez Freda Lyona.

Fotograf jest nazywany Brassaiem z San Francisco. Jest porównywany też do Henriego Cartiera-Bressona i Eugene'a Atgeta. Oczywiście zawsze z zaznaczeniem, że jest ich odpowiednikiem z Miasta Aniołów. Sam artysta zawsze podkreślał, że takie przydomki nigdy mu nie umniejszały tylko pokazywały, komu tak ma naprawdę dziękować. 

Fred Lyon
Fotografia: www.fredlyon.com

Fred Lyon obecnie ma 91 lat i nadal jest aktywny zawodowo. Wciąż otrzymuje ciekawe propozycje, bo kto by nie chciał współpracować z autorem znanych sesji do magazynów "Life" czy "Vogue". W swojej karierze fotografował modę, architekturę, kulinaria, a nawet robił komercyjne sesje zdjęciowe. Zawsze był podziwiany za znakomitą obserwację świata i artystyczne ujęcia. Jego najważniejszą pracą są zdjęcia, które wykonał w latach 1940 - 1960. Nie bez powodu mówi się, że to dzięki fotografiom artysty temu miasto przypisuje się niepowtarzalną atmosferę. 

San Francisco na zdjęciach Freda Lyona jest pełne życia i optymizmu. Fotograf idealnie oddał sytuację mieszkańców, którzy w trudnym okresie po zakończeniu II wojny światowej, nie stracili ducha i starali się korzystać z pełni życia.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów