Lecisz na Dominikanę? Zobacz, jak zadbać o swoje zdrowie

Hanna Skowron 18.10.2018
plaża na Dominikanie
Fotografia: Shutterstock

Dominikana to często wybierany przez Europejczyków kierunek wakacyjny. Jest to jednak kraj, w którym możemy się spotkać z chorobami nietypowymi dla naszego kontynentu. Przed jakimi chorobami warto się zaszczepić i czy istnieją szczepienia obowiązkowe?

Dominikana to bardzo popularny kierunek wakacyjnych wędrówek. Aby jednak przygoda życia nie zakończyła się poważnymi problemami zdrowotnymi, przed wyjazdem warto zorientować się w temacie szczepień przeciwko najgroźniejszym chorobom panującym w tym rejonie.

Zobacz także: Wybierasz się w podróż do Tajlandii? Oto szczepienia, o których należy pamiętać

Dominikana szczepienia - obowiązkowe, czy dobrowolne?

Przed podróżą warto skontaktować się ze swoim lekarzem i zapytać go o najskuteczniejszą profilaktykę zdrowia związaną z kierunkiem podróży. W przypadku podróży na Dominikanę, od podróżnych z Europy nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Oznacza to tyle, że wpis do żółtej książeczki szczepień nie jest warunkiem koniecznym do przekroczenia granicy.

Nad obowiązkami powinien jednak wziąć górę zdrowy rozsądek i ze względu na spore ryzyko problemów zdrowotnych spowodowanych warunkami klimatycznymi, warto zaszczepić siebie i rodzinę. Wczasy na Wyspach Kanaryjskich będą pięknym wspomnieniem, jeśli spędzisz je od początku do końca w zdrowiu!

Zobacz także: Zanzibar - jakie szczepienia wykonać przed wylotem na wakacje?

Dominikana szczepienia - zalecane przed podróżą

Ze względu na tropikalny klimat oraz ilość i rodzaj insektów, jakie mają się w takich warunkach doskonale, przed wakacjami na Dominikanie (jak i reszcie wysp w tym rejonie), warto poddać się kilku szczepieniom, chroniącym przed najczęściej występującymi chorobami. Są to:

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) – najprostsza droga do zachorowania to spożycie wody lub posiłku z niepewnych źródeł, przede wszystkim ze względu na warunki sanitarne złej jakości. To szczepienie zaleca się każdemu przed podróżą, szczególnie w rejony słabo rozwinięte cywilizacyjnie.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) – wystarczy zranienie się zakażonym przedmiotem lub złej jakości warunki sanitarne w gabinecie zabiegowym lub na sali operacyjnej, by zmagać się ze skutkami WZW typu B.
  • Dur brzuszny (tyfus) – podobnie jak w przypadku WZW A, zarażenie tyfusem następuje najczęściej poprzez spożycie posiłku lub wypicie zakażonej wody w miejscach o wątpliwej jakości warunków sanitarnych. Szczepionkę zaleca się przede wszystkim podróżującym w wiejskie rejony.
  • Błonica i tężec – to szczepienie obowiązkowe w Polsce, któremu poddawani są wszyscy w wieku 18 lat. Po 10 latach od szczepienia trzeba jednak wykonać szczepienie przypominające (kolejne dawki podaje się co 10 lat).
  • Cholera – szczepienie przeciwko cholerze, której można nabawić się spożywając wodę lub posiłek z niepewnego co do czystości źródła, także pomoże uchronić przed ewentualnymi, przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.
  • Wścieklizna – ugryzienie przez zarażone zwierzę, kontakt z jego spojówkami lub błonami śluzowymi, a nawet styczność z uszkodzoną skórą zakażonego człowieka, może skończyć się bardzo nieprzyjemnie. Wścieklizna jest chorobą mogącą prowadzić do śmierci.
  • Malaria – w przypadku malarii, oprócz leków zapobiegających, trzeba stosować także dodatkową profilaktykę. Po dziś dzień nie ma niestety leku, który chroniłby przed zachorowaniem w stu procentach. Dlatego właśnie należy stosować owadobójcze środki, w oknach i drzwiach zakładać moskitiery, a także w ramach możliwości, zakładać ubrania z długimi rękawami i nogawkami.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Aby zobaczyć te miejsca i skorzystać z ich uroków trzeba mieć wyjątkowo mocny żołądek i stalowe nerwy:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów