To jedna z najbardziej nietypowych atrakcji turystycznych w Polsce! Będzie hitem wakacji 2020?

Uśmiechnięta kobieta podróżuje niebieskim pociągiem wśród zielonych widoków
Fotografia: Shutterstock

To jedna z najbardziej nietypowych atrakcji turystycznych w Polsce! Dom do góry nogami w Szymbarku na Kaszubach robi ogromne wrażenie.

Tegoroczne wakacje spędzimy zapewne odkrywając piękne miejsca w naszym kraju. Polska jest pełna zaskakujących zakamarków i nietypowych atrakcji. Jedna z nich znajduje się na Kaszubach, w malowniczym Szymbarku. To cudowny skansen, a dokładnie Centrum Edukacji i Promocji Regionu, w którym znajduje się niesamowity dom do góry nogami! To miejsce każdego roku odwiedzają tłumy turystów, którzy dojeżdżają tu nawet znad morza.

Zobacz także: Leży na 44 wyspach, ma szeroką plażę, a Bałtyk jest tu wyjątkowo ciepły. To polskie miasto będzie hitem wakacji 2020! 

Dom do góry nogami w Szymbarku: nietypowa atrakcja na Kaszubach

Szymbark to mała wioska położona na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Stężyca, u podnóża wzgórza Wieżyca.

To właśnie tam znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu, w którym można poczuć staro kaszubski klimat, poznać kulturę Kaszubów, zjeść ich regionalne dania, ale także zapoznać się z wieloma nietypowymi atrakcjami.

W tym miejscu znajdziecie najsłynniejszy w Polsce dom do góry nogami. W sezonie możemy dostrzec przed nim ogromną kolejkę, ale warto poczekać. W środku zastaniemy wszystko do góry nogami - począwszy od mebli i obrazków, skończywszy na doniczkach w oknach. To zdecydowanie atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach, którzy nie boją się, gdy ich równowaga będzie nieco zachwiana. Ale przeżycie jest niesamowite!

W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku są również inne atrakcje. Dom Sybiraka to oryginalny dom przywieziony spod Irkucka, który przybliża nam historie Polaków zesłanych na Syberię. Możemy zajrzeć także do bunkra TOW Gryf Pomorski, w którym znajdziemy osobiste pamiątki wojskowych z czasów okupacji. 

Centrum w Szymbarku przede wszystkim jednak przybliża nam tradycje i kulturę Kaszubów. Od wejścia wita nas Statua Świętowida Kaszubskiego, a następnie możemy zapoznać się z alfabetem kaszubskim i nazwami kolorów w tej gwarze. Nie można zapomnieć też o znajdującej się w tamtejszym muzeum najdłuższej desce świata, która została wpisana do księgi rekordów Guinessa. 

Na deser możemy zajrzeć do tamtejszej Chaty Kaszubskiej, gdzie zjemy m.in.: tradycyjne pulki ze śledziem oraz regionalne pierogi. 

Zobacz także: 1000+ na wakacje dla Polaków? Tak, ale nie dla każdego. Na czym ma polegać ten dodatek?

Dom do góry nogami w Szymbarku
Fotografia: Dziewul/Shutterstock
W domu do góry nogami w Szymbarku
Fotografia: Fotokon/Shutterstock
Dom Sybiraka w Szymbarku
Fotografia: egotripone/Shutterstock
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku na Kaszubach
Fotografia: Robert Napiorkowski/Shutterstock

Wiedzieliście, że w Polsce mamy piramidę? To jednak niejedyne oryginalne miejsce na naszej mapie. Poznajcie 9 najdziwniejszych miejsc, które znajdują się w naszym kraju. Będziecie zaskoczeni! 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów