Dlaczego w samolotach jest tak niska temperatura? Rozwiązanie zagadki jest bardzo proste

Anna Respondek 28.07.2017
Wnętrze samolotu
Fotografia: EAST NEWS

Choć niejednokrotnie narzekamy na marznące stopy, w samolocie temperatura nie może być wyższa. Chodzi o względy zdrowotne. 

Choć niejednokrotnie jest nam za zimno w samolotach, to panująca w nich temperatura nie jest fanaberią przewoźników albo obsługi. Taki stan rzeczy ma związek z zaleceniami medycznymi, które mają chronić ludzi przed omdleniami.

Międzynarodowa organizacja ASTM International opracowująca normy jakości oraz badająca materiały i produkty, z którymi mamy do czynienia, w swojej ostatniej publikacji wytłumaczyła, jaki związek ma złe samopoczucie i omdlenia pasażerów z panującymi na pokładzie warunkami "pogodowymi". Zauważono, że ludzie mają znacznie większą tendencję do tracenia przytomności na wysokości. 

Przyczyna jest czysto naukowa - za taki stan rzeczy odpowiada zjawisko zwane hipoksją. Co to takiego? Jest to niedotlenienie tkanek, które związane jest z mniejszym rozprzestrzenianiem się powietrza w płucach. Dodatkowo wzrost ciśnienia i wysoka temperatura powietrza mogą wzmagać te problemy. Według naukowców z ASTM, reakcja ta jest częsta u wielu pasażerów. Obniżona temperatura powietrza ma zmniejszać ilość omdleń na pokładzie samolotu.

Nawet jeśli wybieramy się na wakacje do ciepłych krajów. warto zatem pamiętać o jakimś okryciu, a nawet skarpetach. ;-)

giphy-downsized (23)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów