To najgorętsze miejsce na Ziemi. Zanotowano tu temperaturę 70,7 stopni Celsjusza!

Paulina Ermel 24.08.2020
Pustynia w Iranie
Fotografia: Shutterstock

Opady są tu znikome, a temperatury bardzo wysokie. Nic dziwnego, że miejsce to jest nazywane "piekłem" na Ziemi.

Kiedy temperatury za oknem wzrasta do 30, 35, a później nawet 40 stopni, pogoda daje się we znaki każdemu. Nawet najbardziej ciepłolubne osoby nie wytrzymają długo w takim upale.

Okazuje się jednak, że takie temperatury nie mają nic wspólnego z najwyższymi, jakie kiedykolwiek zanotowano na Ziemi. Istnieje bowiem na świecie miejsce, w którym termometry zarejestrowały 70,7 stopni Celsjusza! Zobaczcie, gdzie się znajduje.

Daszt-e Lut - najgorętsze miejsce na Ziemi

Najcieplejsze miejsce na Ziemi kojarzy nam się z amerykańską Doliną Śmierci, która znajduje się w Kalifornii. To tutaj temperatury dochodzące niemal do 57 stopni nie są niczym nadzwyczajnym. Ale są na naszej planecie jeszcze gorętsze zakątki.

Rekordy pod tym względem bije pustynia Daszt-e Lut we wschodniej części Iranu. Zajmuje ona powierzchnię 80 tys. km kwadratowych i leży w obszarze klimatu podzwrotnikowego, wybitnie suchego z roczną sumą opadów poniżej 100 mm.

Pustynia ta wyróżnia się nie tylko rekordowymi temperaturami, ale też niezwykłymi formacjami skalnymi- kalutami. Zostały one wyrzeźbione przez wiatr i wyglądają tak bajkowo, że cały region wpisano dzięki nim na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przejdźmy jednak do sedna - to właśnie na pustyni Daszt-e Lut jeden z satelitów NASA w 2005 roku zanotował temperaturę 70,7 stopni Celsjusza! Odwiedzilibyście to miejsce?

Aż trudno uwierzyć, że te miejsca istnieją naprawdę. Oto 9 najdziwniejszych atrakcji, jakie stworzyła natura.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów