Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze? A gdzie najlepiej usiąść w pociągu? Statystyki nie zostawiają wątpliwości

Katarzyna Leszczyńska 16.11.2017
Jakie miejsce w samolocie wybrać?
Fotografia: pixabay.com

Dzięki temu będziemy bezpieczniejsi. 

Niektórzy ludzie boją się latać samolotem. Nie zmienia tego nawet fakt, że statystycznie jest to najbezpieczniejszy środek transportu. Być może leży to w psychice, ponieważ w momencie jakiegokolwiek wypadku szanse przeżycia są bardzo małe. Według danych opublikowanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych okazuje się, że najniebezpieczniejsza w podróży samolotem jest droga na lotnisko.

Według statystyk bezpieczeństwo wewnątrz samolotu może nam zapewnić odpowiednie miejsce. Serwis Popular Mechanics przeprowadził badania dotyczące analizy katastrof lotniczych. Okazało się, że ludzie siedzący bliżej ogona mieli aż 69% szans na przeżycie. Jeżeli natomiast wszystkie miejsca z tyłu są zajęte, warto sięgnąć po te, które znajdują się najbliżej wyjścia ewakuacyjnego. Pasażerowie ulokowani w tej części samolotu w przypadku wypadku zazwyczaj opuszczają maszynę jako pierwsi.

Jakie miejsce wybrać podczas podróży samolotem?

Podróżowanie pociągiem i autokarem

Badania wykazały również, gdzie należy siadać wybierając inne środki transportu. W przypadku pociągu najlepiej zająć miejsce po środku składu. Wówczas będziemy bezpieczni zarówno podczas zderzenia czołowego, jak i wykolejenia pojazdu. Siadając dalej od okna będziemy mniej narażeni na zranienie się szybą w przypadku, gdy ta rozpadnie się podczas zderzenia. W autokarach natomiast najbardziej narażone są dwa pierwsze rzędy oraz siedzenia znajdujące się na samym tyle. Choć są to ulubione miejsca, np. w czasie wycieczek szkolnych, lepiej wybrać te bliżej środka.

Nie ma się zatem czego obawiać. Wypadki zdarzają się, nie znaczy jednak, że muszą przytrafić się nam. Zwłaszcza, że prawdopodobieństwo, że potrąci nas samochód podczas spaceru jest większe, niż to, że stanie nam się krzywda podczas podróży samolotem. Jeżeli natomiast chcemy być nieco bardziej spokojni, warto zastosować wskazówki dotyczące wyboru miejsca. Okazuje się, że fotel, który wybieramy, może też świadczyć o naszej inteligencji

Jakie miejsce wybrać podczas podróży?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów