Jak spakować się i co zabrać na wakacje? Ta lista rzeczy pomoże ci zrobić to w 5 minut

Anna Respondek 14.06.2018
Walizka
Fotografia: Shutterstock

Słońce, plaża, a może góry i świeże górskie powietrze. Wielkimi krokami zbliża się wakacyjny czas, więc lepiej już teraz zastanowić się nad tym, co zabrać ze sobą na wakacje. Jeśli szukasz podpowiedzi i gotowej wakacyjnej listy rzeczy, zobacz nasze propozycje. 

Wyjazd na wakacje to frajda dla każdego bez względu na wiek i płeć. O urlopie myślimy na długo przed tym zanim go dostaniemy i wraz z drugą połową lub całą rodziną wybieramy idealne miejsce, które stanie się naszą oazą spokoju i miejscem, gdzie będziemy mogli oderwać się od szarej rzeczywistości i wszystkich codziennych stresów. 

Zobacz także: Jakie powinny być wymiary bagażu podręcznego?

Niestety tuż przed wyjazdem czeka nas pakowanie, które większość osób doprowadza do stanów niemalże depresyjnych i przedwyjazdowej "gorączki". Bo jak sensownie spakować się na 2 tygodnie, żeby niczego nie zapomnieć? Dlatego właśnie na długo przed wyjazdem zaczynamy zadawać sobie pytanie: co zabrać na wakacje. To, co spakujemy do naszej walizki, zależy od kilku kwestii, przede wszystkim kierunku, który wybraliśmy. Zupełnie inaczej spakujemy się jadąc w góry, inaczej wyjeżdżając na morze czy za granicę na zwiedzanie. Dodatkowo dochodzą do tego różne inne aspekty, na przykład to, czy wyjeżdżamy z dziećmi. Lista rzeczy na wyjazd wydłuża się wtedy jeszcze bardziej. Od czego zatem najlepiej zacząć przygotowania do wyjazdu? 

Co zabrać na wakacje - lista rzeczy na wyjazd

Na kilka a nawet kilkanaście dni przed wyjazdem najlepiej przygotować kartkę i długopis, które położymy w widocznym miejscu i zapisywać na niej wszystko, co przyjdzie nam do głowy i co mogłoby być nam potrzebne. Każdego dnia możemy wpaść na jakiś inny pomysł i dzięki temu stworzymy swoją własną listę, która pomoże nam szybko przygotować wszystkie potrzebne rzeczy. Dodatkowo, jeśli zabierzemy listę ze sobą, nie będziemy musieli w dzień powrotu do domu zastanawiać się, czy wzięliśmy wszystko z powrotem. Najważniejszymi punktami, które powinny znaleźć się na liście, są: leki, dokumenty, kosmetyki i oczywiście ubrania.

Oprócz tego na kilkanaście dni przed wyjazdem warto również przejrzeć swoją garderobę i zobaczyć, czy coś przypadkiem nie jest na nas za małe lub za duże, albo czy buty z zeszłego roku nie są zupełnie rozklejone. Co jeszcze należy zrobić?

  • zobacz, czy masz odpowiednią ilość leków,
  • sprawdź stan swojej walizki, 
  • zrób przegląd samochodu,
  • sprawdź kamerę czy aparat i zrób miejsce na karcie na nowe zdjęcia, 
  • przygotuj wcześniej wszystkie dokumenty i schowaj je do zamykanej i nieprzemakalnej saszetki,
  • porozmawiaj z zaufanymi sąsiadami i poproś, aby zerknęli na twój dom lub mieszkanie w czasie nieobecności.

Zobacz także: Tego lepiej nigdy nie brać do samolotu. Zobacz, jak spakować swoją walizkę na wakacje

Co zabrać w góry?

Wyjazd w góry wymaga od nas wyjątkowych przygotowań, a pakowanie odpowiedniego skupienia. Zastanawiając się nad ty, co zabrać w góry czy to zimą, czy latem, nie można zapomnieć o sprzęcie do wspinaczki czy urządzeniach, które pomogą ustalić nasze miejsce pobytu w razie jakiegoś niebezpieczeństwa czy nagłego pogorszenia pogody na górskim szlaku. Oczywiście niezbędne będzie również profesjonalne obuwie, które dobierzemy panującej pogody. To samo dotyczy okrycia wierzchniego i ubrań ochronnych. Na szlaku przyda nam się również kompas i mapa oraz wysokoenergetyczne jedzenie, takie jak orzeszki czy batoniki. 

Co zabrać nad morze?

Rodzinny wyjazd nad morze wymaga od nas odpowiedniej koordynacji, aby nie zapomnieć o niczym istotnym, szczególnie jeśli wylatuje się daleko poza granice kraju. Co powinno znaleźć się na liście osób udających się na morskie wojaże? 

  • Ubrania i bielizna - oczywiście to bardzo logiczny punk, na naszej liście i wszyscy o nim pamiętają. Niestety często zdarza się tak, że osoby jadące nad morze oczekują jedynie dobrej pogody i zapominają o tym, że czasem może przyjść jej załamanie. Dlatego pakując ubrania, warto włożyć do walizki choć jeden cieplejszy sweter, kurtkę przeciwdeszczową i nieprzemakalne buty. Jeśli chodzi o stroje kąpielowe, dwa a nawet trzy nikomu nie zaszkodzą. Następnego dnia nie będzie trzeba się martwić o to, czy strój już wysechł. 
  • Kosmetyki - nad morzem zazwyczaj liczymy na to, że nasza skóra nabierze pięknego złocistego odcieniu. Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w kremy z filtrem i balsamy nawilżające, dzięki którym nasza skóra nie będzie przesuszona. Jeśli chodzi o twarz, najlepiej wcale jej nie opalać. Filtr 50 w takim wypadku będzie najodpowiedniejszy. Choć to może wydawać się dziwne, często zapominamy spakować szczoteczkę do zębów i przybory do paznokci. Dlatego właśnie najlepiej zawczasu wpisać je na listę rzeczy na wyjazd. 
  • Sprzęt - nad morzem przyda nam się także trochę elektroniki. Aparat fotograficzny, mały laptop i oczywiście jeśli chodzi o kobiety: suszarka, prostownica czy lokówka. Jeśli wyjeżdżamy całą rodziną i zabieramy ze sobą małe dziecko, obowiązkowo spakować musimy wózek, łóżko turystyczne, jeśli nie ma go w pensjonacie czy hotelu czy podgrzewacz do mleka. 
  • Leki - w daleką podróż zawsze powinniśmy zabrać ze sobą przedmioty, które mogą przydać się w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo przyda się coś na oparzenia słoneczne, leki przeciwbólowe czy leki na chorobę lokomocyjną i środki zapobiegające biegunce. 

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów