Co warto zobaczyć w Gdańsku? Poznaj 8 najciekawszych atrakcji

Nastazja Bloch 02.11.2018
Gdańsk
Fotografia: Schutterstock

Kilka dni wolnego? Czas pomyśleć jakie miasto wybrać na weekendowy wypad z rodziną. Dzisiaj padło na Trójmiasto! Dowiedz się co warto zobaczyć w Gdańsku.

                                                

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Gdańsku? W tym mieście nie da się nudzić. Oprócz niezwykłych zabytków znajdziesz tu wiele innych atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Niektórym trudno wyobrazić sobie wycieczkę do Gdańska bez wizyty na plaży. Słusznie! Nic tak nie odpręża, jak widok czystych plaż i szum nadmorskich fal. Inne atrakcje w Gdańsku? Idąc Długim Targiem, wystarczy skręcić w mniejszą uliczkę i trochę pobłądzić. Wbrew pozorom można odkryć tam naprawdę ciekawe widoki starych budynków czy poukrywanych kawiarni.

Co warto zobaczyć w Gdańsku - Park Oliwski

Największy park w Gdańsku, miejsce odpoczynku i wyciszenia od zgiełku miasta. To ostatni z licznych ogrodów miejskich, który przetrwał do naszych czasów. Zabytkowy park ma powierzchnię 11,3 ha a na jego terenie możemy podziwiać ogrody: japoński, francuski czy angielski. Nie ważne jaka pora roku, to miejsce zawsze wygląda magicznie. Latem gości witają piękne i kolorowe kwiaty, zimą zaś uroku nadaje świąteczna iluminacja świetlna.

Co warto zobaczyć w Gdańsku - Ratusz Staromiejski

Ratusz z końca XVI wieku uważany jest za jeden z najcenniejszych gdańskich zabytków.  To kolejny punkt, który warto zobaczyć w Gdańsku. Chcesz zobaczyć, jak wyposażony i dekorowany był Gabinet Burmistrza z XVII wieku? Ratusz otwarty jest dla zwiedzających codziennie między godziną 10 a 18.

Co warto zobaczyć w Gdańsku - Centrum Hewelianum

Nowoczesne i interaktywne centrum edukacji. Tutaj wykonywanie doświadczeń będzie świetną zabawą dla najmłodszych gości. Cztery stałe wystawy odkryją niezwykłość otaczającego świata i rozwiążą najbardziej nurtujące zagadki. Ponadto tuż przy Centrum Hewelianum znajduje się park z punktem widokowym, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę Gdańska.

Co warto zobaczyć w Gdańsku - Trakt Królewski

Gdańsk, w przeciwieństwie do większości polskich miast nie ma typowej starówki. Ma za to szeroki deptak, po którym codziennie spaceruje tysiące turystów. Rodzinny spacer po drodze, którą dawniej do miasta wjeżdżali królowie to obowiązkowy punkt programu. Najpopularniejsza trasa turystyczna rozpoczyna się od Bramy Wyżynnej. Co jeszcze warto zobaczyć w Gdańsku? Zabytki! Przechodząc Drogą Królewską, warto zatrzymać się przy Fontannie Neptuna, Złotej Bramie, Domu Schumannów czy Dworze Artusa.

Co warto zobaczyć w Gdańsku - ZOO

Niecodzienną atrakcją dla dzieci będzie wizyta w ZOO. W oliwskim parku zoologicznym można spędzić cały dzień, podziwiając kangury, wielbłądy, żyrafy czy małpki. Ze względu na to, że teren jest dość duży, a nie każdy lubi piesze wędrówki, powstała retro kolejka. Dla leniwych to idealna okazja, aby zwiedzić całe zoo. Na najmłodszych miłośników zwierząt czeka jeszcze jedna niespodzianka „Małe Zoo”, w którym dzieci mogą karmić i dotykać oswojonych owieczek, królików czy kóz.

Co warto zobaczyć w Gdańsku - Plaża

Niezaprzeczalna atrakcja Gdańska to plaża. Strzeżonych kąpielisk jest aż siedem: Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo i Orle. Która plaża jest najlepsza? Zdania mieszkańców są podzielone. Wciąż trwa ranking najpiękniejszego kąpieliska. Wśród wymienionych miejsc największą popularnością i przeludnieniem, cieszy się plaża Molo Brzeźno. Tutaj nawet najbardziej aktywny uczestnik wycieczki nie będzie się nudził. Nieco spokojniejszym kąpieliskiem jest Sobieszewo. Plaża urządzona jest tak, aby była, jak najbardziej naturalna. Nie znajdziesz tu skuterów wodnych czy restauracji w pierwszej linii brzegowej. W pobliskim lesie jest za to oznakowany szlak turystyczny, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

Co warto zobaczyć w Gdańsku - Żuraw

Nie ma chyba bardziej charakterystycznego obiektu w mieście niż Żuraw. To najstarszy, zachowany dźwig portowy w Europie. Dziś Żuraw jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Jaka jest historia dźwigu, kto go zbudował i do czego służył? Na te pytania można znaleźć odpowiedź na miejscu. Dla zwiedzających udostępniona jest ciekawa wystawa obrazującą życie miasta portowego oraz jego historię.

Co warto zobaczyć w Gdańsku - Europejskie Centrum Solidarności

Tuż obok historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i pomnika Poległych Stoczniowców powstało Europejskie Centrum Solidarności. Duży budynek pokryty stalą przypomina zardzewiałą blachę kadłuba statku. W siedmiu salach znajduje się, stała wystawa poświęcona historii z 1980 roku. Nie zabrakło tu również biblioteki, archiwum i ośrodka edukacyjnego.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zobacz także: Najlepsze atrakcje w Bukowinie Tatrzańskiej

Zobacz najciekawsze zdjęcia Gdańska, które inspirują do odkrywania nowych miejsc

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów