Bomba chemiczna na dnie Bałtyku. Nie będzie można się kąpać?

Paulina Ermel 11.04.2019
Morze Bałtyckie
Fotografia: Shutterstock

Na dnie Morza Bałtyckiego spoczywa bomba chemiczna, której "wybuch" może doprowadzić do katastrofy ekologicznej! Naukowcy nie mają wątpliwości.

Od lat eksperci z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego ostrzegają, że z dnia na dzień sytuacja w Bałtyku się pogarsza. I nie chodzi tylko o wymierającą populację różnych gatunków zwierząt czy roślin. Chodzi także o to, co na dnie Morza Bałtyckiego pozostało po II wojnie światowej.

Broń chemiczna na dnie Bałtyku

Okazuje się bowiem, że na dnie Morza Bałtyckiego znajduje się mnóstwo amunicji, bomb, a także pojemników z trucizną z czasów II wojnie światowej. Eksperci biją na alarm - tylko w Zatoce Gdańskiej leży ok. 100 wraków statków, które mogą zawierać paliwo. Z kolei wokół nich znajdują się tony broni chemicznej!

Czy wraki niosą za sobą niebezpieczeństwo wypłynięcia szkodliwych substancji? Już do tego doszło! Z wraku statku "Stuttgart", który zatopiony został w okolicach Gdyni, wypłynęło szkodliwe paliwo. To doprowadziło do przekroczenia norm dopuszczających obecność niebezpiecznych związków dla środowiska nawet o kilkanaście tysięcy.

Szacuje się, że na dnie Bałtyku może znajdować się od 30 do 60 tys. ton amunicji, broni i trucizny pozostałych po II wojnie światowej. Zatopione zostały one głównie w okolicach Głębi Gotlandzkiej i Głębi Bornholmskiej, ale część na znajduje się również w Głębi Gdańskiej. I już nie raz dochodziło do ich wypłynięcia w miejscach, gdzie przebywają turyści. Beczka z iperytem, która pojawiła się u wybrzeża Darłówka, doprowadziła do poparzenia 102 dzieci! Takie same odpady widziano w okolicach Jastarni oraz Kaliningradu. 

Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać - a warto dodać, że korozja tych obiektów postępuje i to może doprowadzić do dalszego uwalniania paliwa - kąpiel w Bałtyku będzie zabroniona, a życie w tym akwenie wyginie.

Polacy mogą pochwalić się jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Nad Bałtykiem bowiem dominuje biały, drobniutki piasek. A wiedzieliście, że na świecie występują plaże ze "szkła" albo takie, które wyglądają jak... popcorn? Oto 10 najdziwniejszych plaż na świecie!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów