Boże Narodzenie w różnych regionach Polski. Rozwiąż quiz i sprawdź, gdzie zamiast rózgi dostaje się zgniłą pyrę

Redakcja 21.12.2016
Ubieranie choinki
Fotografia: East News

Grudniowe święta słyną nie tylko z wyjątkowych dekoracji, ale i zwyczajów, które wciąż kultywowane są w wielu polskich domach. 

"Co kraj, to obyczaj" głosi stare, dobrze znane porzekadło. Jednak, również wewnątrz danego kraju mogą występować różnice w tradycjach, a przede wszystkim tych świątecznych. Niektóre wciąż są żywe, a inne, choć nie są już kultywowane, wciąż chętnie się wspomina. 

Bez wątpienia jedną z najważniejszych wieczerzy w Polsce jest kolacja wigilijna. Również takie zwyczaje świąteczne jak ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd są znane we wszystkich regionach Polski. Jednak, każdy region naszego kraju miał, bądź wciąż ma, charakterystyczne tylko dla siebie świąteczne zwyczaje i obyczaje. Dotyczą one nie tylko samego obchodzenia świąt, ale także przygotowań do nich. 

Zobacz także: Życzenia świąteczne 2018 - piękne wierszyki na Boże Narodzenie

Niektóre z nich mogą zaskoczyć nawet mieszkańców danego regionu Polski. Bo czy wszyscy mieszkańcy Pomorza wiedzą, że podczas wieczerzy wigilijnej gospodyni nie może wstawać od stołu, a za pełne talerze biesiadników powinien odpowiadać pan domu? Dzięki przestrzeganiu tych i innych zasad, mieszkańcy zapewniają sobie szczęście na cały kolejny rok.

Dlatego, z myślą o wszystkich miłośnikach tradycji przygotowaliśmy krótki quiz, który sprawdzi ich wiedzą na temat zwyczajów świątecznych w różnych regionach Polski. 

Rozwiąż quiz

Boże Narodzenie w różnych regionach Polski. Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o świątecznych zwyczajach

1. W którym regionie Polski nieznany jest zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy wigilijnym stole?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów