Jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny i rejestrowany w popularnych liniach lotniczych?

Walizki i dziewczyna
Fotografia: Shutterstock

Lot samolotem to dla wielu osób stresujące przeżycie, właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednie wymiary bagażu podręcznego i bagażu rejestrowanego, co zaoszczędzi dodatkowych stresów. Linie lotnicze mają różne zasady. Sprawdź, jak to wygląda z bagażami w tych najpopularniejszych liniach lotniczych!

Lot samolotem to dla niektórych osób piękne przeżycie, natomiast dla innych wyjątkowo stresujący czas. Aby bez większych kłopotów przejść przez odprawę lotniczą należy spełnić ściśle określone zasady. Trzeba wiedzieć, co można zabrać do samolotu i jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

Wymiary bagaży różnią się między sobą i zależne są o tego, jaką linię lotniczą wybraliśmy. W Polsce najczęściej szukamy informacji na temat takich linii lotniczych jak Ryanair, Wizz Air, LOT czy Lufthansa. Na pokład każdego z samolotu można wnieść nie tylko określony bagaż, ale także jego odpowiednią ilość. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Ryanair - bagaż podręczny i rejestrowany

Ryanair to jedna z najtańszych i najczęściej wybieranych przez Polaków linii lotniczych. Jednak podobnie jak każda linia lotnicza Ryanair ma ściśle ustalone zasady, jeśli chodzi o bagaż, jego ilość i wymiary. Od 1 listopada 2018 roku obowiązują nowe zasady. Jeśli chodzi o szczegóły związane z bagażem podręcznym:

 • jeden pasażer może wziąć jedną sztukę bagażu: torebkę, plecak lub torbę od laptopa,
 • bagaż musi mieścić się w następujących wymiarach: 40cm x 20 cm x 25 cm,
 • bagaż musi się zmieść pod fotelem poprzedzającym,
 • opiekun dziecka (do 2 roku życia) może dodatkowo wnieść torbę na akcesoria dziecięce o wadze 5 kilogramów.

Ryanair wprowadził jednak pewne rozgraniczenia na pasażerów, którzy wykupili pierwszeństwo wejścia na pokład lub korzystają z taryfy Flexi, Flexi Plus czy Family Plus i tych, którzy tego nie zrobili. Pasażerowie z pierwszeństwem na pokład mogą wnieść 2 bagaże podręczne, jeden duży (55x40x20) i jeden mały (40x20x25 cm). Istnieje jednak możliwość, że pomimo posiadania taryfy ze względów operacyjnych bagaż będzie musiał znaleźć się w luku. 

Pasażerowie, którzy korzystają z opcji standardowej, swój bagaż muszą pozostawić przy bramkach, aby mogły trafić do luku bagażowego jako bagaż rejestrowany. Pierwszeństwo wejścia na pokład kosztuje od 6 do 10 euro - im szybciej zarezerwujemy, tym taniej to wyjdzie. Co ważne, nie ma przydziału bagażowego na niemowlęta od 8 do 23 miesiąca życia

W przypadku bagażu rejestrowanego każdy podróżny może zarezerwować 3 sztuki bagażu, jednak należy uiścić za nie odpowiednią opłatę, która wynosi około 35 euro. Bagaż rejestrowany może ważyć maksymalnie 20 kg. Wymiary tego bagażu nie powinni przekraczać wymiarów 81 cm x 119 cm x 119 cm.

Wizz Air - bagaż podręczny i rejestrowany

Decydując się na podróż liniami lotniczymi Wizz Air, wolno nam wziąć ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego, jednak nie może on przekroczyć wymiarów 40 x 30 x 20 cm i wagi 10 kilogramów. Jednak z powodu ograniczonego miejsca na pokładzie Wizz Air nie może zapewnić podróżującym, że ich bagaż znajdzie się na pokładzie. Często ląduje on mimo wszystko w luku bagażowym.

Na pokład można jednak wnieść dodatkowe przedmioty, za które nic nie zapłacimy. Są to: 

 • płaszcz lub koc,
 • telefon komórkowy, 
 • coś do czytania na czas lotu,
 • dla dzieci do 2 lat: składana spacerówka, jedzenie i mała kołyska,
 • kule ortopedyczne dla osób z niepełnosprawnościami. 

Oczywiście są pewne ulgi dla osób, które wykupiły usługę Wizz Priority lub mają do niej prawo ze względu na posiadanie Wizz Privilege Pass, Wizz GO lub Wizz Plus. W takim wypadku pasażerowie nie muszą martwić się o to, że ich walizka znajdzie się w luku bagażowym. Mogą oni wnieść ze sobą duży bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Wizz Air oferuje swoim klientom trzy rodzaje bagażu rejestrowanego – 10, 20 i 32 kg.

Zobacz także: Wakacje za granicą? Zobacz, ile się czeka na paszport i nie daj się zaskoczyć!

LOT - bagaż podręczny i rejestrowany

Polskie linie lotnicze LOT są nieco rzadziej wybierane przez Polaków, jednak w najbliższych latach tendencja ta może się zmienić ze względu na wprowadzenie nowych i atrakcyjnych tras lotniczych. Jeśli chodzi o LOT, to ile bagażu możemy ze sobą zabrać, zależy od klasy podróży jaką wybraliśmy. 

 • LOT Business Class - 2 sztuki każda do 9 kg
 • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne) - 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka max. 8 kg)
 • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe) - 1 sztuka do 8 kg
 • LOT Economy Class - 1 sztuka do 8 kg
 • LOT Economy Simple - 1 sztuka do 8 kg

LOT zastrzega sobie, że bagaż podręczny powinien zmieścić się w górnej półce lub pod fotelem pasażera siedzącego przed nami. Jeśli natomiast rejs obsługiwany jest samolotami DH4, bagaż podręczny zostanie zabrany do luku bagażowego. Walizka podróżna powinna mieć maksymalne wymiary: 55 x 40 x 23Dodatkowo w cenie biletu podróżny na pokład może wnieść jeszcze torebkę damską, męską lub laptopa o wymiarach 40 cm x 35 cm x 12 cm. Dla osób podróżujących z dzieckiem możliwe jest również wniesienie na pokład jedzenia i wózka lub spacerówki. Osoby niepełnosprawne na pokład samolotu mogą zabrać ze sobą kule lub inny sprzęt medyczny. Jeśli chodzi o wózki inwalidzkie, zostają one zapakowane do bagażnika tuż przed wejściem na pokład i zwrócone tuż po wylądowaniu. 

W przypadku bagażu rejestrowanego ilość i wielkość zależy od rodzaju rejsu i tego, gdzie lecimy, na przykład w LOT Business Class na rejsach międzykontynentalnych możemy wziąć aż 3 walizki po 32 kilogramy, a na rejsach międzynarodowych 2 walizki po 32 kilogramy. Przy LOT Economy Class do samolotu możemy wziąć na rejsach międzykontynentalnych 1 lub 2 walizki po 23 kilogramy, a przy rejsach międzynarodowych 1 walizkę ważącą 23 kilogramy. 

Lufthansa - bagaż podręczny i rejestrowany

Podobnie jak LOT, Lufthansa również ilość sztuk bagażu uzależnia od tego, jaką klasą podróżujemy. I tak w przypadku lotów międzykontynentalnych rozróżniamy 4 klasy:

 • Economy Class - 1 sztuka bagażu podręcznego do 8 kilogramów i 1 sztuka bagażu do 23 kilogramów,
 • Premium Economy Class - 1 sztuka bagażu podręcznego do 8 kilogramów i 2 sztuki bagażu do 23 kilogramów,
 • Business Class -  2 sztuki bagażu podręcznego, każda do 8 kilogramów i 2 sztuki bagażu, każda do 32 kilogramów,
 • First Class - 2 sztuki bagażu podręcznego, każda do 8 kilogramów i 3 sztuki bagażu, każda do 32 kilogramów.

W przypadku lotów na rejsach europejskich wyróżniamy 3 klasy:

 • Economy Light - 1 sztuka bagażu podręcznego do 8 kilogramów
 • Economy Classic & Flex - 1 sztuka bagażu podręcznego do 8 kilogramów i 1 sztuka bagażu do 23 kilogramów
 • Bussines Class - 2 sztuki bagażu podręcznego, każda do 8 kilogramów i 2 sztuki bagażu, każda do 32 kilogramów.

Jeśli chodzi o wielkość bagażu podręcznego, to jego maksymalne wymiary powinny wynosić 158 centymetrów (długość + szerokość + głębokość). Za wszystkie sztuki bagażu, które przekroczą swoje wymiary przewidziano odpowiednie dopłaty. W porównaniu do innych linii lotniczych, Lufthansa przewidziała osobny bezpłatny bagaż dla dzieci, który może ważyć 23 kilogramy. Jeśli chodzi o wniesienie dodatkowych rzeczy dla dziecka na pokład dopuszczalne są: fotelik samochodowy, składane wózki i nosidełka. 

Zobacz także: Ameryka to marzenia każdego podróżnika. Ile kosztuje wiza do USA?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów