7 rzeczy, które Polacy uznają za normalne, a obcokrajowców zadziwiają

Martyna Wojciechowska 08.05.2018
Turyści
Fotografia: Shutterstock

Do tej pory nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy!

Jest kilka rzeczy, które definiują nasz naród i nic już na to nie poradzimy. Zrozumiesz to dopiero wtedy, kiedy porozmawiasz o swoich zwyczajach z obcokrajowcami. Na naszej liście pojawiło się 7 pozycji, które z pewnością nie są ci obce...

Zobacz także: Przyjeżdżają do Polski ze względu na miłość, ale narzekają na tę jedną cechę Polaków. Co o naszym kraju sądzą obcokrajowcy?

Zachowania Polaków, które zadziwiają obcokrajowców

Są takie zachowanie, które dla nas są normalne, a w obcokrajowcach wzbudzają zdziwienie. Portal „Foreigners In Poland” opublikował niedawno artykuł, w którym czytamy o najbardziej szokujących zachowaniach Polaków według innych nacji.

1. Większość filmów czytanych jest przez tego samego lektora

Obcokrajowcy są przyzwyczajeni do oglądania filmów w oryginalnej wersji z napisami lub z dubbingiem. Nie potrafią pojąć, jak to możliwe, że prawie wszystkie filmy w Polsce czyta jeden lektor.

2. Sprzedawcy proszą o drobne

"Uda się znaleźć końcówkę?" - to pytanie słyszymy praktycznie codziennie podczas zakupów. Okazuje się, że prośby sprzedawców o drobne w trakcie wydawania reszty wzbudzają w obcokrajowcach spore zaskoczenie. Turyści przyjeżdżający do Polski nieustannie zastanawiają się, skąd u nas ten zwyczaj.

3. Świętowanie imienin

Dla wielu Polaków imieniny są tak samo ważnym świętem jak urodziny. Zdarzają się wśród nas też i tacy, którzy większą wagę przywiązują do urodzin. Dla obcokrajowców to abstrakcja. Okazuje się, że inne narodowości przyzwyczajone są do celebrowania wyłącznie urodzin.

4. Zasłaniami się na plaży parawanami

Zasłanianie się parawanami na plaży to nasz znak rozpoznawczy. Teoretycznie robimy to, bo chcemy uchronić się przed silnym wiatrem. Jednak dobrze wiemy, że prawda jest inna. Plażowicze korzystają z parawanów, aby wygrodzić sobie jak najwięcej własnej przestrzeni. Zagraniczni turyści uznają to za totalne dziwactwo.

5. Polskie kanapki

Kromka chleba z białym serem czy z dżemem to dla Polaków jedno z najpopularniejszych dań na śniadanie i kolację. Nasze polskie kanapki mają jednak niewiele wspólnego ze znanymi na świecie "sandwichami". Zagraniczne kanapki mają w sobie o wiele więcej dodatków.

6. Znajomych rodziców uznajemy za ciotki i wujków

Obcokrajowcy nie rozumieją, dlaczego do znajomych rodziców mówimy ciocia i wujek, mimo że nie są z nimi spokrewnieni. Dla innych narodowości wujek i ciocia to wyłącznie rodzeństwo rodziców.

7. Kapcie dla gości

W wielu polskich domach znajdziemy kapcie zarezerwowane tylko dla gości. Są to często znoszone, niezbyt czyste buty, na których widok obcokrajowcy dziwnie reagują...

Zobacz także: Opublikowano listę państw, w których najłatwiej nawiązywać przyjaźnie. Miejsce Polski może zaskoczyć

Autor: Martyna Wojciechowska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów