Fast food, który motywuje do pracy. Wyniki badań zachwyciły łasuchów

Magdalena Kulej 15.03.2018
Pizza receptą na brak motywacji
Fotografia: shutterstock.com

Lekarstwo na brak motywacji amerykańskiego psychologa ucieszy niemal każdego. 

Internauci już okrzyknęli je najlepszymi badaniami na świecie. Nic dziwnego, bo ich wyniki zadowolą zdecydowanie większą część społeczeństwa. Jak podaje thedailymeal.com, amerykański psycholog Dan Ariely twierdzi, że znalazł klucz do zwiększenia wydajności pracowników.

Recepta na brak motywacji jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy pizza. Swoje badania Ariely opisał w książce pt. „Ukryta logika, która kształtuje nasze motywacje” (ang. „The Hidden Logic That Shapes Our Motivations”). Według jego badań to właśnie pizza i pochwały od szefa są najlepszymi sposobami na poprawę produktywności i osiągnięcie 100% normy.

Zobacz także: Pizza, która najczęściej zamawiasz, może świadczyć o twoim charakterze

Psycholog przebadał pracowników izraelskiej firmy produkującej komputerowe czipy. Chciał sprawdzić, co tak naprawdę motywuje ich do pracy. Najpierw otrzymali jedną z trzech wiadomości: za zrealizowanie wszystkich zadań mogli liczyć na bon o wartości 100 złotych, pochwałę od przełożonego lub pizzę. Część z pracowników nie dostała żadnej z wiadomości, stanowiąc grupę kontrolną.

pizza-1
Fotografia: shutterstock.com

Wyniki nie pozostawiły złudzeń. Perspektywa zalanego roztopionym serem placka z salami wygrała z pozostałymi nagrodami. Jak się okazało, podniosła produktywność o 6,7 % w stosunku do grupy kontrolnej. Pracowników kusiła też obietnica pochwały (6,6%). Bonus pieniężny okazał się o wiele mniej interesujący (4,9%).

Zobacz także: Pizza na śniadanie zdrowsza niż płatki? Dietetycy nie pozostawiają wątpliwości

W kolejnych dniach pizza i miłe słowo od szefa w dalszym ciągu utrzymywały pracowników powyżej normy. Ostatecznie pizza nieznacznie ustąpiła pochwałom. Ariely zaznacza jednak, że nie miałoby to miejsca, gdyby działano z jego pierwotnym zamiarem. Psycholog chciał dostarczać nagrodę do domu: W ten sposób nie tylko zostaliby uhonorowani, ale też zyskaliby w oczach rodziny. Badania ewidentnie ucieszyły internautów, którzy co do jednego są zgodni – lekarstwem na brak motywacji i zasypianie na klawiaturze jest przede wszystkim pizza.  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów