Źle się czujesz po imprezie? Może to świadczyć o alergii na alkohol. Jakie są jej objawy?

Katarzyna Leszczyńska 02.01.2018
Czym charakteryzuje się alergia na alkohol?
Fotografia: pixabay.com

Tego typu uczulenie trudno rozpoznać.

Alergię można mieć niemal na wszystko. Może dawać przeróżne objawy, od wysypki i zaczerwienienia, po duszności, które mogą prowadzić nawet do rozwoju astmy. Są alergie pokarmowe, wziewne i wiele innych. Niektóre alergeny mogą nas naprawdę zaskoczyć. Jedną z najbardziej nietypowych rzeczy, która może uczulać i którą w gruncie rzeczy trudno rozpoznać jako alergię, jest alkohol.

Jak się okazuje, alkohol może uczulać, podobnie jak każda inna rzecz. Może się np. zdarzyć, że wypijemy niewiele, a czujemy się pijani – co nie ma nic wspólnego ze słabą głową. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nasz organizm może nie tolerować alkoholu. Rozpoznać to mogą pomóc nam pewne znaki, które mogą pojawić się po spożyciu przez nas napojów wysokoprocentowych.

Alkohol może wywołać reakcję alergiczną

Czerwona, gorąca skóra

Wiele osób, po spożyciu alkoholu, reaguje wypiekami na twarzy i w innych częściach ciała. Wszystko dlatego, że procenty rozszerzają nasze naczynia krwionośne. Jeśli jednak twarz zaczyna przybierać kolor buraka i przy dotyku pali, może to być oznaką alergii. Jest to związane ze wzrostem histaminy, która powoduje zaczerwienienia oraz może doprowadzić do szybszego bicia serca.

Pojawienie się pokrzywki i guzków

Uwalniana histamina może powodować reakcję alergiczną, ale nie tylko ona. Również składniki alkoholi takie jak zboża, na które wielu ludzi ma alergię. Gdy na naszej skórze pojawią się sińce lub nieznane guzki, może być to odpowiedź na reakcję uczuleniową. Wówczas trzeba je schłodzić, a potem najlepiej omijać alkohole, które niekorzystnie na nas wpływają.

Problemy z oddychaniem

Zatkany nos i kłopoty z oddychaniem są częstymi reakcjami alergicznymi. Podobnie jest z kichaniem, drapaniem w gardle oraz piekącymi oczami. Wszystkie te objawy po spożyciu alkoholu mogą świadczyć, że mamy na dany trunek uczulenie.

Nudności i biegunka

Te objawy towarzyszą zazwyczaj alergiom pokarmowym. Alkohol powoduje zwiększoną produkcję kwasów żołądkowych. Dlatego też wielu ludzi po nim wymiotuje. Narażeni na to są zwłaszcza ludzie, którzy mają alergię na dany składnik lub np. wcześniej już wspomnianą histaminę.

Jeżeli zatem zdarzają się wam tego typu sytuacje po alkoholu, warto zastanowić się, czy to przypadkiem nie alergia. Co prawda z tego typu uczuleń raczej nie da się wyleczyć i niektórzy z bólem serca będą musieli przerzucić się na inne alkohole. Czasami jednak złe samopoczucie można zrzucić kurtuazyjnie na alergię. 

Alkoholu, który nas uczula, należy unikać
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów