Zła wiadomość dla amatorów sushi. W tym gatunku łososia wykryto niebezpiecznego pasożyta

Mateusz Patyk 13.01.2017
Sushi z łososiem
Fotografia: flickr.com/photos/thatsiavash

Naukowcy ostrzegają - jeden z najgroźniejszych pasożytów, pochodzący z Japonii tasiemiec, został znaleziony w rybie u wybrzeży Alaski.

Gorbusz, gatunek z rodziny łososiowatych, znalazł się na cenzurowanym. Naukowcy z amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Zapobiegania znaleźli w jego ciele wywołującego ciężką chorobę tasiemca - Bruzdogłowca (Diphyllobothrium nihonkaiense). Pasożyt ten odkryto po raz pierwszy w 1986 roku w Japonii, jest jednym z najczęściej przenoszonych na człowieka rybich tasiemców.

Raport dostarcza dodatkowych informacji  na temat gatunków łososia z wybrzeży Pacyfiku w Ameryce Północnej, które mogą stanowić źródło zakażenia dla ludzi. Ponieważ łosoś pacyficzny jest przeważnie eksportowany niezamrożony, a tylko na lodzie, larwy mogą przetrwać transport i spowodować infekcje na obszarach, gdzie nie występują naturalnie, czyli w Chinach, Europie, Nowej Zelandii oraz w środkowej i wschodniej części USA - piszą naukowcy w badaniu.

Jak informuje CNN, zjedzenie surowej ryby wyłowionej u wybrzeży Alaski może skutkować zarażeniem. Dotąd sądzono, że robak jest w stanie zainfekować jedynie ryby występujące na terenie Azji. W styczniowym numerze miesięcznika "Emerging Infecious Diseases" opublikowano zdjęcia pasożyta i osobnika, który był jego nosicielem. Bazując na wynikach badań uznano, że zagrożone są ryby żyjące w Pacyfiku przy brzegach Ameryki Północnej.

Czubek góry lodowej

Ale zainfekowany gatunek łososia to dopiero początek. W strefie ryzyka jest też Keta, Łosoś japoński i Nerka. Wszystkie te ryby występujące w Japonii w wschodniej Rosji mogą zawierać niebezpiecznego pasożyta, co potwierdził na swojej stronie serwis Alaska Dispatch News (ADN.com). Dotąd w tych rejonach zanotowano około 2000 przypadków zakażenia rybim tasiemcem, choć prawdopodobnie było ich być więcej.

Objawy choroby wywołanej przez japońską wersję płazińca mogą przypominać te spowodowane zakażeniem przez dobrze znanego nauce Bruzdogłowca szerokiego (Diphyllobothrium latum). Jednak z powodu relatywnie krótkiego czasu od odkrycia nowego typu pasożyta przenoszonego przez ryby, nie wiadomo zbyt dużo na jego temat. Parazytolodzy zaznaczają, że zarażony człowiek może nawet nie zdawać sobie sprawy, że jest nosicielem.

łosoś tasiemiec
Fotografia: wwwnc.cdc.gov

Naukowcy twierdzą, że osobnik Gorbusza złapany na południowym wybrzeżu Alaski w lipcu 2013 roku zawiera larwę bardzo groźnego japońskiego tasiemca.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów