Zbyt duża ilość kofeiny może mieć zły wpływ dla ludzkiego zdrowia. Ile kaw dziennie można wypić?

Katarzyna Leszczyńska 26.10.2017
Za duża ilość kawy szkodzi zdrowiu
Fotografia: pexels.com

Lepiej nie przekraczać tej ilości.

Kawa pobudza, obniża poziom cukru w organizmie, przyspiesza spalanie tłuszczu, a nawet poprawia humor. Ma wiele dobroczynnych właściwości, jednak zawarta w niej kofeina może być również szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Jej nadmiar może spowodować bezsenność, podwyższenie ciśnienia, nerwowość, a nawet ataki paniki i choroby serca. Najbardziej szkodliwa okazuje się jednak dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do poronienia.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Europejskie Bezpieczeństwo Żywności, dzienne spożycie kofeiny nie powinno przekraczać 400 mg. W przypadku kobiet w ciąży ta liczba jest o połowę mniejsza. Warto wziąć też pod uwagę, że kofeina nie jest zawarta jedynie w kawie. Dostarczamy ją do naszego organizmu pijąc herbatę, napoje energetyczny i Coca-Colę, a nawet jedząc czekoladę.

Od kofeiny łatwo się uzależnić, ale podobnie jak w przypadku narkotyków, bardzo łatwo również ją przedawkować. Tego typu sytuacja grozi poważnymi uszkodzeniami zdrowia. Kofeina wypłukuje wapń z organizmu, przez co ma wpływ na kości. Powoduje też wyżej wspomniane przeze mnie bezsenność oraz niepokój.

Kofeina w zbyt dużych ilościach szkodzi
Fotografia: pexels.com

Ile kawy spożywać dziennie?

Przeciętny Polak rocznie spożywa około 3 kg kawy. Nie jest to wygórowana liczba w porównaniu z innymi nacjami. Fińscy biegacze dla przykładu spożywają jej około 10 kg. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że oni prowadzą zupełnie inny tryb życia niż przeciętny Polak. Nie trzeba rezygnować z kawy, należy jedna odpowiednio dozować jej poziom w organizmie, żeby nie doprowadzić do tragicznych skutków. Portal Cosmopolitan.pl przygotował ściągawkę, ile kawy lub jej zamienników z kofeiną przeciętny człowiek może wypić dziennie. Są to: niecałe 2 duże kubki (ok. 360 ml), 4 duże kawy gorszej jakości, 5 dużych latte, 6 dużych czarnych herbat, 12 puszek (330 ml) Coca-Coli, 5 energetyków (250 ml).

Stosując te miarki łatwiej będzie można kontrolować dzienne spożycie kofeiny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę własny organizm. Nie każdy człowiek może pozwolić sobie na tak dużą dawkę kawy, inni mogą wypić jej trochę więcej. Najlepiej obserwować swoje reakcje na kofeinę i ewentualnie skonsultować się z lekarzem.  

Nie można przesadzać z kawą

  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów