Z jego "diety cud" korzystały Kate Hudson i Jennifer Aniston. Teraz grozi mu więzenie

Mateusz Patyk 30.01.2017
Kate Hudson i Jennifer Aniston
Fotografia: ONS

Fałszywy "doktor" odpowiedzialny za popularyzację tzw. diety alkalicznej z której korzystało wiele celebrytek, usłyszał zarzuty praktykowania medycyny bez wymaganej licencji.

O Robercie O. Youngu, twórcy diety alkalicznej (zwaną inaczej dietą zasadową), zrobiło się głośno po doniesieniach na temat jego cudownego leku na raka, które składało się głównie z... sody oczyszczonej. Przy okazji wyszło na jaw, że lekarz nie miał żadnych uprawnień do wykonywania zawodu, a jego kuracje były tylko sposobem na łatwy zarobek.

Szokujące informacje jako pierwszy podał serwis Bbc.com. Oskarżonemu o kupienie tytułu doktora oraz pseudomedyczne oszustwa grożą nawet trzy lata więzienia. Ulubieniec takich gwiazd jak Kate Hudson, Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Kirsten Dunst czy Victoria Beckham, zasłynął wydaniem książki "Cud pH" w 2010 roku, która szybko stała się bestsellerem. Moda na promowaną przez niego dietę wśród celebrytów budziła jednak kontrowersje od samego początku.

Zobacz także: To najlepsza dieta według naukowców. Nie potrzebujemy nic więcej

Robert O. Young
Fotografia: youtu.be/WuJrfYG7oh8

Dr Robert O. Young

Zastrzyk wart fortunę

Robert O. Young stworzył dietę alkaliczną na podstawie fałszywych stwierdzeń dotyczących teorii o podnoszeniu przez pokarmy poziomu kwasowości krwi, co miało być przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Bazując na sławie, jaką przyniosła mu książka, postanowił założyć specjalny ośrodek leczniczy. Według informacji na stronie Thejakartapost.com lekarz-oszust nazwał go "Ranczem cudu pH".

Jedną z 15 osób, które leczyły się w tej placówce, była 27-letnia Brytyjka, Naima Houder-Mohammed. Przyjęta na znajdującą się w Kalifornii farmę zapłaciła Youngowi w 2012 roku ponad 77 tysięcy dolarów. Jeden dzień pobytu na terenie gospodarstwa kosztował aż 3 tysiące dolarów, a pojedynczy zastrzyk stanowił koszt około 500 dolarów.

Badania "leku" wykazały, że ich głównym składnikiem jest zwykły wodorowęglan sodu, czyli roztwór sody oczyszczonej - ten sam, który występuje w proszku do pieczenia lub pastach do zębów. Niestety kuracja nie przyniosła żadnych rezultatów. Houder-Mohammed zmarła po spędzeniu około trzech miesięcy na ranczu Roberta O. Younga.

Zobacz też: Naukowcy odkryli sekret szczupłych figur Francuzek. Te zasady są proste

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów