Wiadomo już po jaką kawę najchętniej sięgają Polacy. I wcale nie jest to espresso

Redakcja 13.01.2017
Kawa
Fotografia: Pixabay

Kawa w Polsce sprzedaje się jak świeże bułeczki, a Polacy już od kilku lat mają swoją ulubioną. 

Aż dziewięć na dziesięć osób rozpoczyna dzień od filiżanki kawy. Dawka kofeiny świetnie wpływa na nasze samopoczucie i pozwala z energią rozpocząć nowy dzień. Oczywiście, jak we wszystkim, w piciu kawy też należy zachować umiar. Zbyt wiele kofeiny w krwiobiegu może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Ale dziś nie o zdrowiu. Dziś o tym, po jaką kawę najchętniej sięgają Polacy. 

Mała, a może duża? Mocniejsza, a może z niewielką ilością kofeiny? Z mlekiem, czy bez mleka? Dziś, kiedy rynek kaw ma swój najlepszy czas, śmiało możemy eksperymentować i próbować nowych smaków. Espresso doppio? Latte macchiato? A może Americano? Każdy znajdzie coś dla siebie. Dobry barista potrafi przyrządzić kawę, która spełni swoją funkcję, a wiec pobudzi i doda energii, ale też taką, o smaku której pamiętać będziemy przez cały dzień. 

Po jaką więc kawę najchętniej sięgają Polacy? Nie, wcale nie espresso, która dominuje przede wszystkim we Włoszech. Okazuje się, że Polacy uwielbiają mleko. Na naszym polskim gruncie największą popularnością cieszy się...caffe latte, a więc kawa powstała w wyniku zalania espresso lekko spienionym mlekiem. 

Kawa Latte jest absolutnie dominującą kawą (w Polsce - red.). Cappuccino jest numerem dwa. Kawy mleczne, różne nowe mody to numer trzy. Ta kawa, która jest według mnie najlepsza, czyli espresso to 8-10 procent, a to i tak dużo bo w innych krajach piją jej mniej - powiedział Adam Ringer, prezes Green Caffe Nero w rozmowie z Łukaszem Grassem z Businessinsider.com.pl, w programie "Na czasie". 

Tylko dobry barista potrafi przyrządzić wyśmienitą kawę
Fotografia: Pixabay

Tylko dobry barista potrafi przyrządzić wyśmienitą kawę

Mleko? Wyłącznie bez laktozy

Polacy gustują nie tylko w dobrze znanych kawach, ale nie boją się także eksperymentować i chętnie sięgają po nowe smaki. Jeśli przypadną im do gustu, nie łatwo im z nich zrezygnować. Tak właśnie było z kawą i mlekiem bez laktozy. 

Pół roku temu wprowadziliśmy mleko bezlaktozowe do kawy. I w ciągu pół roku jedna trzecia kaw, które sprzedajemy na mleku to jest na mleku bez laktozy. Myślę, że to nie jest sprawa medyczna, to jest sprawa jakiegoś przekonania, w tym sensie, że jest ono zdrowe - powiedział Adam Ringer w rozmowie z Łukaszem Grassem. 

Cóż, pozostaje się cieszyć, że tak wielu Polaków dba o swoje zdrowie i zwraca uwagę na to, czym karmi swoje ciało. A świeża, aromatyczna kawa? W odpowiednich ilościach może zdziałać cuda. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów