Wiadomo, jakie wino pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Dziś też można je spróbować

Marta Wilczkowska 14.04.2017
Ostatnia Wieczerza
Fotografia: East News

Pomimo że Biblia nie daje zbyt wielu wskazówek dotyczących tego trunku, naukowcy mają swojego kandydata.

Zgodnie z chrześcijańską Ewangelią, Ostatnia Wieczerza odbyła się w czwartek, w przeddzień śmierci Jezusa w sali zwanej Wieczernikiem. Przez setki lat powstawały artystyczne wyobrażenia na temat tego wydarzenia, m.in. to najbardziej znane, autorstwa Leonarda da Vinci. Ale od samego początku ludzie zastanawiali się, co dokładnie jedli i pili uczniowe wraz ze swoim nauczycielem. Teraz można w końcu odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Jak podaje strona Independent.co.uk, kluczem do rozwikłania tej tajemnicy jest lokalizacja i czas, w którym spożywano to konkretne wino. Zgodnie z wiedzą Daniela Kendalla, profesora Teologii i Pisma Świętego na Uniwersytecie w San Francisco, trzy z czterech Ewangelii wskazują, że była to celebracja Paschy w 30 roku naszej ery.

W przeciwieństwie do Jana Chrzciciela, Jezus pił wino. Z opisów wynika, że była to najprawdopodobniej uczta sederowa (kolacja w pierwszy wieczór święta Paschy - przyp. red.). Ponieważ było to i jest nadal najważniejszym żydowskim świętem, wino musiało być częścią uroczystości - wyjaśnia profesor na stronie Independent.co.uk.

W tamtych czasach nie praktykowano opisywania różnych odmian winogron używanych do produkcji alkoholu, tak jak ma to miejsce dzisiaj, ale wiadomo, że wino na Środkowym Wschodzie wytwarzane było już 4 tysiące lat przed Chrystusem.

Zobacz także: Jak zrobić wino z winogron? Wypróbuj sprawdzony przepis!

Słodkie, ciemne i intensywne

Dr Patrick McGovern, adiunkt Wydziału Antropologii na Uniwersytecie w Pensylwanii i dyrektor Projektu Biomolekularnej Archeologii dla Kuchni, Sfermentowanych Napojów i Zdrowia w uniwersyteckim Muzeum Pensylwanii znajdującym się w Filadelfii stwierdził, że wykopaliska z okresu Ostatniej Wieczerzy sugerują popularność wina o bogatym smaku i skoncentrowanej strukturze.

Do najważniejszych odkryć pozwalających na identyfikację rodzaju pitego w tamten wieczór trunku doszło niedaleko Jerozolimy. Znaleziono tam gliniane pojemniki oznaczone napisami "wino z czarnych rodzynków". Zdaniem eksperta, świadczy to o sposobie wytwarzania napoju z wysuszonych wcześniej winogron bezpośrednio na winorośli lub skąpanych w Słońcu matach. Tak powstawały słodkie i gęste alkohole. 

Ponadto w tym regionie znaleziono również słoje z inskrypcjami typu "wędzone wino" oraz "bardzo ciemne wino". I chociaż w tamtym czasie rozpowszechnioną praktyką było dolewanie do tak powstałego sfermentowanego soku zwykłej wody, w Jerozolimie ceniono sobie nierozcieńczone i pełne w smaku wino.

Święty Graal
Fotografia: East News

Artystyczne wyobrażenie Świętego Graala (kielicha, z którego pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy) przedstawione na witrażu.

Gama doznań

Zdaniem naukowców, pity przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy rubinowy napój był złożony z mnóstwa smaków. Podstawę stanowiły przyprawy o owoce, do których zaliczały się m.in. granat, mandragora, szafran i cynamon. Aby zachować niezmieniony i intensywny aromat przez długi czas, do mikstury dodawano jeszcze żywicę z drzewa. Takie wino przypominało bardziej grzaniec niż lekką i orzeźwiającą nalewkę.

Również i dzisiaj można spróbować bardzo podobnego trunku. Independent.co.uk podaje, że wina tego typu produkowane są nadal w północnych Włoszech z winogron suszonych na słomianych matach. Amarone cechuje się rubinowym kolorem, aromatami suszonych owoców i czekolady z gorzkim posmakiem, a zawartość alkoholu wynosi przeważnie 14 procent.

Wesele w Kanie Galilejskiej
Fotografia: East News

Obraz Martena de Vosa "Wesele w Kanie" z 1597 roku. Na pierwszym planie Jezus i sześć stągwi (kamiennych dzbanów) z winem.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów