Warzywa na patelnię to sposób na szybki obiad. Na co zwrócić uwagę kupując takie produkty?

Zuzanna Morska 28.09.2020
Warzywa na patelnię
Fotografia: Shutterstock

Warzywa na patelnię to proste i szybkie danie, które możemy przygotować sobie na obiad czy na kolację. Można je zabrać ze sobą do pracy albo na wycieczkę. Jak przygotowywać warzywa na patelnię i na co zwrócić uwagę, kupując je? Mamy dla was garść przydatnych informacji.

Warzywa na patelnię to produkt, który możemy kupić niemal w każdym sklepie. To nic innego, jak porcja oczyszczonych i pokrojonych już warzyw, które nadają się do spożycia po odpowiedniej obróbce termicznej. Warzywa na patelnię nie tylko szybko się przygotowuje. Ich główną zaletą jest fakt, że dzięki zamrożeniu mogą być spożywane w okresie, kiedy konkretnych świeżych warzyw nie kupimy na targu.

Czy jednak warzywa na patelnię są zdrowe? Na co warto zwrócić uwagę, kiedy kupujemy warzywa na patelnię w sklepie?

Mrożone warzywa na patelnię - czy są zdrowe?

Mrożone warzywa na patelnię to produkt, który spokojnie możemy spożywać bez obawy o nasze zdrowie. Zostały one zebrane, oczyszczone, pokrojone i w zaledwie kilka godzin zamrożone, dzięki czemu zachowują większość swoich wartości odżywczych. Dzięki zamrożeniu pozostają także świeże i się nie psują. Takie warzywa na patelnię możemy przechowywać we własnej zamrażarce nawet kilka miesięcy. Musimy tylko pamiętać o odpowiedniej temperaturze - poniżej -18 stopni Celsjusza.

Mrożone warzywa na patelnię zachowują większość mikroelementów niezbędnych do utrzymania naszego organizmu w dobrej kondycji. Warto jednak pamiętać, że w trakcie blanszowania, które często poprzedza mrożenie, mogą utracić kilkanaście procent zawartości witaminy C.

Warzywa na patelnię - dlaczego warto je jeść

Warzywa na patelnię to często jedyny sposób na dostarczenie organizmowi witamin i minerałów w okresie zimowym, kiedy świeże warzywa nie są dostępne w Polsce. Przede wszystkim składniki odżywcze z takich warzyw są dużo lepiej wchłaniane niż z suplementów diety.

Specjaliści ds. żywienia nie mają też wątpliwości, że lepiej w okresie jesienno-zimowym spożywać warzywa na patelnię czy mrożone owoce zamiast świeżych, które prawdopodobnie dojrzewały, a następnie przechowywane były w sztucznych warunkach.

Warzywa na patelnię - na co zwrócić uwagę

Najczęściej w sklepach dostępne są gotowe mieszanki mrożonych warzyw na patelnię z niewielkim dodatkiem przypraw. Jeżeli na etykiecie na odwrocie znajdziemy właśnie jedynie spis warzyw plus przyprawy, spokojnie możemy taką mieszankę kupić. Oczywiście świat idzie do przodu, a producenci żywności wymyślają nowe pomysły. Dlatego już teraz też możemy znaleźć warzywa na patelnię np. z gotowym sosem. Jednak z takiego produktu ze względów zdrowotnych powinniśmy zrezygnować. Lepiej kupić same warzywa, a sos przygotować sobie oddzielnie.

Jak przygotować warzywa na patelnię w domu

Przygotowanie warzyw na patelnię jest bardzo proste, a w dodatku szybkie. Potrzebujemy jedynie odrobiny oliwy z oliwek albo masła i naszej ulubionej patelni. Co najważniejsze, nie rozmrażamy ich przed wrzuceniem na patelnię!

Najpierw rozgrzewamy na patelni olej, a następnie wrzucamy wyjęte z zamrażarki warzywa na patelnię. Smażymy kilka minut - najczęściej czas przygotowania podany jest na opakowaniu - cały czas mieszając, aby nie przywarły do naczynia.

Warzywa na patelnię możemy podać z ulubionymi przyprawami albo sosem, który również sami przygotujemy.

Zgadniesz, z jakiego kraju pochodzi to danie? Niewiele osób zdobywa komplet punktów!       

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów