To piwo jest tak dobre, że UNESCO uznało je za wybitne osiągnięcie

Redakcja 02.12.2016
Książę Karol pije piwo
Fotografia: ONS

Picie na świeżym powietrzu w Belgii jest teraz doświadczeniem kulturowym. 

Nowe Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe to piwo. Nie jakieś zwykłe, tanie piwo, które można dostać w każdym sklepie na rogu.

Chodzi o piwo belgijskie. W małej butelce, ciemne lub jasne, gorzkie i te bardziej owocowe, lekkie i bardzo ciężkie - wysoko i nisko procentowe. W tym 11 milionowym kraju piwo produkuje się w każdym mieście i w każdej miejscowości.

Tradycja piwowarska jest tam bardzo stara i bogata i kiedy przyjrzymy się tamtejszemu piwowarstwu, aż dziw bierze, że UNESCO doceniło ją dopiero teraz. Na cześć lokalnego trunku powstają w Belgii pieśni, a największy belgijski malarz Pieter Bruehel malował je na swoich obrazach. Jest tak ważne, że w 2016 roku w zabytkowej Brugii zbudowano specjalny rurociąg doprowadzający trunek lokalnej produkcji do pobliskich pubów. Ma to zastosowanie praktyczne, w Brugii ulice są tak wąskie, że ciężarówki z browaru klinowały się między murami. Mimo to rurociąg stał się atrakcją turystyczną. 

W Belgii browar traktowany jest śmiertelnie poważnie. Do tego stopnia, że były szef Federacji Belgijskich Browarników, Sven Gatz, został Ministrem Kultury regionu Flandrii. 

Kochamy nasze piwo, doceniamy jego zróżnicowanie. Żadne piwa nie równają się naszym – powiedział Gatz w rozmowie z Independent.co.uk.

Aby nie było wątpliwości, że UNESCO promuje alkohol, w wyjaśnieniu decyzji o uznaniu belgijskiego piwa za dziedzictwo kulturowe czytamy, że Belgowie wykorzystują piwo również do gotowania i do przygotowywania sera. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów