Większość ludzi je mandarynki w ten sposób. Lekarze przestrzegają: To błąd. Można bardzo zaszkodzić zdrowiu

Anna Respondek 15.12.2017
Mandarynki
Fotografia: Pixabay

Jaki błąd popełniamy jedząc ten owoc? 

Boom na mandarynki przychodzi właśnie w okresie zimowym i świątecznym. Kupowane do domów na kilogramy ozdabiają talerze i swoim zapachem przypominają o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. 

Według specjalistów większość ludzi, jedząc mandarynki, popełnia jeden zasadniczy błąd: nie myje skórki przed obraniem. Dlaczego jest to aż tak ważne? Jak przekonują naukowcy, na owocach tych znajduje się dużo zanieczyszczeń, które mogą prowadzić nawet do alergii.

Mandarynki przybywają do Polski z krajów, w których panuje klimat tropikalny lub subtropikalny, najczęściej są to Hiszpania czy Portugalia. Bardzo często dojrzewają w skrzyniach na ciężarówkach i właśnie dlatego eksporterzy stosują różne preparaty, aby je zakonserwować. Najczęściej używają do tego nieszkodliwego miodu pszczelego, wosku carnauba i szelaku. Niestety wosk i szelak mogą prowadzić do reakcji alergicznych takich jak podrażnienia czy stany zapalne.

Co więcej, owoce te pryskane są również substancjami grzybobójczymi, w tym szkodliwymi dla zdrowia tiabendazolem i imazalilem, które mogą działać rakotwórczo, a nawet uszkodzić układ nerwowy i powodować bezpłodność.

Jak dobrze umyć mandarynkę? Najlepiej wyszorować ją szczoteczką pod gorącą wodą, używając do tego płynu do mycia naczyń. 

A Wy, myjecie mandarynki przed zjedzeniem? ;)

giphy-downsized (20)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów