To jedna z kardynalnych zasad zdrowego odżywiania. Nowe badania ją podważają

Redakcja 14.06.2017
Chleb
Fotografia: Pixabay

Dobra wiadomość dla miłośników białego pieczywa. 

Powszechne przekonanie głosi, że tylko pieczywo pełnoziarniste jest dobre dla naszego zdrowia. Przede wszystkim ze względu na dużą zawartość błonnika. To właśnie dlatego, gdy mamy problemy z trawieniem pokarmów, czy po prostu chcemy schudnąć, często rezygnujemy z białego pieczywa. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie. 

Naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna w Izrealu postanowili sprawdzić, jak poszczególne osoby reagują na białe pieczywo, jak na pełnoziarniste, i jakie zmiany zachodzą w ich organizmach. Jak podaje Dailymail.co.uk, zaprosili do badania 20 zdrowych osób, których zadaniem było spożywanie białego pieczywa przez tydzień. Po tym czasie zostali poproszeni o niejedzenia chleba w ogóle, przez dwa tygodnie. Następnie, przez kolejny tydzień, jedli wyłącznie pieczywo pełnoziarniste na zakwasie. Co ważne, uczestnicy musieli jeść tyle chleba, aby stanowiło ono 25 procent ich dziennego zapotrzebowania na kalorie. 

giphy-downsized (21)

Białe kontra ciemne

Przed badaniem, jak i w jego trakcie, naukowcy obserwowali uczestników i wykonali im szereg testów. Monitorowali między innymi poziom glukozy po przebudzeniu, poziomy wapnia, żelaza i magnezu, poziom tłuszczu i cholesterolu, a także kontrolowali enzymy nerkowe i wątrobowe. Obserwowano także markery, które mogłyby wskazywać na stan zapalny i uszkodzenie nerek. 

Wniosek? Dość zaskakujący. Jak podaje Dailymail.co.uk, okazało się, że biały chleb kupiony w supermarkecie może być tak samo dobry dla naszego zdrowia, jak pełnoziarniste pieczywo z najlepszej piekarni. W zależności od tego, który uczestnik badania jadł pieczywo, zaobserwowano różne skoki poziomu cukru we krwi. U niektórych zauważono wysoki skok cukru po zjedzeniu białego pieczywa, a u innych te same skoki cukru, ale po zjedzeniu pieczywa na zakwasie, które powinno być trawione wolniej ze względu na wysoką zawartość błonnika.

Oznacza to, że około połowa badanych lepiej reagowała na biały chleb, podczas gdy pozostali na pszenne pełnoziarniste pieczywo na zakwasie. Co więcej, nie znaleziono różnic pomiędzy poziomami składników odżywczych we krwi oraz ilości zdrowych bakterii w jelitach. 

Wstępne ustalenia, które były sprzeczne z pierwotnymi założeniami wskazały, że nie ma klinicznie istotnych różnic pomiędzy efektami spożycia obu typów pieczywa na jakichkolwiek mierzonych parametrach - powiedział jeden z autorów badania doktor Eran Segal, a jego wypowiedź przytacza Dailymail.co.uk.

Autorzy badania zwracają również uwagę na istotną kwestię, która nie została poruszona w eksperymencie. Ze względu na wysoką zawartość błonnika w pieczywie pełnoziarnistym ludzie, którzy je konsumują, spożywają go zwykle mniej niż uboższego w błonnik białego pieczywa. 

Jednak nie wszyscy naukowcy podchodzą entuzjastycznie do wyników badań. Dietetyk Duane Mellor zauważył, że badanie trwało zbyt krótko, aby ocenić zmiany bakteryjne w jelicie. Z kolei profesor Susan Jebb z Uniwersytetu Oksfordzkiego zwraca uwagę na fakt, że być może badanie powinno być przeprowadzone na większej grupie osób. 

Wnioski nasuwają się same. To my powinniśmy sprawdzić, jak reagujemy na dany produkt spożywczy i jak wpływa on na nasze zdrowie. Gdy będziemy znali już odpowiedź, wybór będzie oczywisty. 

giphy (4)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów