To chyba najmniej rozsądny trend kulinarny w historii. Niestety, może też szkodzić zdrowiu

Redakcja 12.01.2017
Kurczak medium rare
Fotografia: Morgan Jane Gibbs/Facebook.com

Wielu osobom już od samego patrzenia na zdjęcie potrawy może zrobić się, delikatnie mówiąc, niesmacznie.

Zdrowe odżywianie jest modne. Wszystko co wygląda świeżo i dietetycznie zyskuje uznanie internautów i miłośników diet. Jednak ten przepis, pomijając fakt, że jest nieapetyczny, jest przede wszystkim niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ może prowadzić do zarażenia się salmonellą. Ta bakteria, którą człowiek może zakazić się między innymi poprzez zjedzenie źle przechowywanego, surowego białka - na przykład pochodzącego z jajek, drobiu czy ryb, może doprowadzić nie tylko do silnego zatrucia pokarmowego, ale do powikłań - takich jak choroby stawów. 

Właśnie zrobiłam paluszki z kurczaka medium rare. Są tak smaczne, że nie mogę uwierzyć, że nigdy wcześniej ich nie próbowałam. Nie mogę doczekać się momentu, kiedy zjem je z domową sałatką i z warzywami –napisała na Facebooku Morgan Jane Gibbs, autorka nowej kulinarnej afery z Australii. Kiedy post Morgan rozniósł się w sieci, internautka dała do zrozumienia, że jest trollem, a jej post był tylko żartem. Jednak problem jest realny, ponieważ surowy kurczak faktycznie jest "na topie".

Surowy kurczak
Fotografia: 16 Handles fan account/Twitter.com

Luksusowa choroba

Surowy kurczak podawany jest w niektórych restauracjach Japońskich typu sashimi. Właściciele lokali zapewniają, że to bezpieczne danie, którego spożycie nie grozi zatruciem pałeczkami salmonelli. To dlatego, że mięso jest bardzo świeże, a kurczaki hodowane są w odpowiednich, komfortowych i higienicznych warunkach. Jednak w sezonie letnim 2016 roku kilka brytyjskich restauracji serwowało półsurowy drób - oczywiście w luksusowej otoczce.

Steki medium rare z piersi kurczaka, a nawet krwista wątróbka drobiowa - te dania ekscytowały klientów. Do czasu - szybko okazało się, że drastycznie wzrosła liczba osób zarażonych śmiercionośną bakterią Campylobacter. Surowy trend wciąż promowany przez blogerów i wpływowych kucharzy. Można jednak spojrzeć na ten problem z drugiej strony - przez zatrucia i oburzenie lekarzy zwiększyła się świadomość społeczna. Coraz więcej osób wie, jakie mogą być konsekwencje zjedzenia źle przyrządzonego drobiu.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów