Te produkty sprawiają, że możemy czuć się senni w ciągu dnia. Najbardziej w tym zestawieniu zaskakuje kawa

Katarzyna Leszczyńska 02.10.2017
Te produkty powodują zmęczenie
Fotografia: pexels.com

Jeżeli codziennie jesteś zmęczony, wyeliminuj je ze swojej diety. 

Największe uczucie zmęczenia następuje wtedy, gdy jesteśmy niewyspani lub przeziębieni. Wówczas najchętniej położylibyśmy się do łóżka na cały dzień. Zmęczenie może również towarzyszyć nam w przypadku alergii pokarmowych lub sytuacji stresujących. Co jednak w momencie, gdy jesteśmy zdrowi, dzień wygląda tak jak zawsze, a my przez cały czas chodzimy przemęczeni?

Okazuje się, że wpływ na nasze zmęczenie może leżeć w diecie. Istnieją produkty spożywcze, które jemy lub pijemy każdego dnia, a które powodują w naszym organizmie uczucie senności. W Polsce aż 48% ludzi wyznało, że są przemęczeni nawet po dobrze przespanej nocy. Jeżeli jesteś w tej grupie, sprawdź, czy nie jadłeś ostatnio czegoś z tej listy.

Pieczywo

Z nim jest trochę tak, że i tak źle i tak nie dobrze. Białe pieczywo, ryż, makarony nie dostarczają nam wystarczającej ilości składników, przez co będziemy mieli mniej energii, niż po zjedzeniu np. pełnoziarnistego chleba. Problem jednak polega w tym, że gdy sięgamy po białe pieczywo, energię uzyskujemy natychmiast. Pełnoziarniste podnosi nam poziom glukozy we krwi, i zanim ta energia zacznie się spalać, możemy czuć się senni.

Wiśnie

Są naturalnym źródłem melatoniny. Dlatego też sprawdzą się idealne jako przekąska przed snem, ale w dzień lepiej po nie nie sięgać. Chyba, że masz ochotę na drzemkę. Są natomiast idealne, jeżeli cierpisz na bezsenność, ponieważ pomagają w regulowaniu snu.

Wiśnie mogą pomóc na bezsenność
Fotografia: pexels.com

Płatki owsiane

Jeżeli lubisz je jeść na śniadanie, koniecznie połącz je z kawą. Choć dodają energii, w sposób naturalny wzbogacają cukier we krwi, przez co czujesz się senny. Również w nich zawarta jest melatonina powodująca, że czujesz się rozluźniony i śpiący.

Bataty

Są źródłem magnezu, potasu i wapnia, dlatego  sprawią, że się zrelaksujesz. Wszystkie produkty, które są bogate w magnez sprawią, że poczujesz się zmęczony. Oprócz batatów są to również m.in. banany. W owocach znajduje się witamina B6, która produkuje również seratoninę odpowiedzialną za relaksowanie naszego organizmu.

Czerwone mięso

W nim zawarta jest duża ilość tłuszczu. Stąd uczucie senności po zjedzeniu wieprzowiny lub wołowiny. Jeżeli chcesz skłonić swój mózg do działania lepiej sięgnij po tłuste ryby, które zawierają dużo kwasów omega-3, np.: łososia. Uważaj również na indyka. Zawiera taki składnik jak tryptofan, który w procesie trawienia zamienia się w seratoninę i melatoninę.

Ciemna czekolada

Nie od dziś wiadomo, że czekolada pomaga się zrelaksować. Seratonina w niej zawarta rozluźnia ciało i sprawia, że twój mózg przechodzi w stan odpoczynku. Najwięcej jej jest oczywiście w ciemnej czekoladzie, ale wszystkie słodycze sprawiają, że najchętniej po ich zjedzeniu położylibyśmy się spać, ponieważ zawierają dużo cukru.

Magnez powoduje zmęczenie
Fotografia: pexels.com

Migdały i pistacje

Migdały mają dużo magnezu, o którym wspominałam już wcześniej. Oprócz tego zawierają tryptofan, który naturalnie uspokaja nasze mięśnie i nerwy oraz wyrównuje rytm serca. Podobnie jest z pistacjami. Te natomiast zawierają oprócz magnezu również dużo witaminy B6. Dlatego ich jedzenie jest zdradliwe. Powinniśmy też unikać przetworzonych orzechów, np. w maśle migdałowym oraz orzechowym.

Śliwki

Składniki odżywcze zawarte w nich produkują melatoninę, która reguluje sen. Dlatego również one są idealne na bezsenność. Warto je jeść około 30 minut przed pójściem spać. Wówczas brak snu nam nie grozi.

Kawa

Na koniec to, czego nikt by się na tej liście nie spodziewał. Przecież, gdy jesteśmy senni, zawsze pijemy kawę. Kofeina daje nam strzał energetyczny na godzinę lub dwie. Potem jednak jej poziom spada o wiele szybciej, niż gdybyśmy w ogóle jej nie spożywali.

Wydawać by się mogło, że wszystkie te produkty, zwłaszcza te, które zawierają magnez, powodują, że czujemy się pobudzeni. Chodzi tu jednak o to samo, co w przypadku działania kawy. Produkty z listy przynoszą energię na chwilę, jednak w drugiej połowie dnia mogą powodować bardzo dużą senność.

Produkty powodujące zmęczenie
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów