Ta aplikacja łączy najlepsze gatunki sera z winem. To hit wśród koneserów

Redakcja 19.01.2017
Aghostino Jose - "Naturaleza Muerta"
Fotografia: East News

Ta aplikacja na smartfony "zmatchuje" najlepszy nabiał z najlepszym alkoholem niczym Tinder.

Długodojrzewający ser i wytrawne, dobre wino - to murowany przepis na udany wieczór. Dobrze dobrany trunek do przekąski spowoduje, że smak zarówno wina, jak i sera będzie podkreślony i wyjątkowy. Jednak jak dobrać gatunki, aby znaleźć najlepsze połączenie? W końcu na butelkach nie podaje się informacji o serze, który najbardziej pasuje. Na szczęście powstała aplikacja, która rozwiązuje ten niewątpliwie istotny problem zachodniej klasy średniej. 

WineAndCheeseMap.com daje bardzo duże możliwości. Z mapy połączeń można wybrać gatunek wina, aby zobaczyć rodzaje serów, które w danym połączeniu będą smakowały najlepiej. I odwrotnie. Można wybrać ulubiony ser, aby dowiedzieć się, które wino najbardziej się sprawdzi. Użytkownik szuka nie tylko po nazwach, ale także po kraju pochodzenia, a nawet po fakturze i smaku. Czerpiąc z mediów społecznościowych, jest to Tinder dla dwóch najbardziej pasujących do siebie używek. Bo wysokiej jakości ser tak właśnie powinien być traktowany. Na równi z czekoladą i kawą. 

Aplikację stworzył Gary Bader z Uniwersytetu w Toronto. Mężczyzna wyznał, że w dużej części do pracy nad mapą zainspirowała go żona. Shawna i ja chcieliśmy zdobyć wiedzę na temat serów, więc znaleźliśmy książkę "Ser: Przewodnik Konesera" Maxa McCalmana, która zawiera informacje o tym, które sery smakują podobnie i jakie wino pasuje do nich najbardziej. To Shawna wpadła na pomysł, aby wszystkie te koneksje połączyć w jednej, interaktywnej sieci, którą później będziemy mogli wykorzystać do odkrywania nowych serów i win i tego, jak się łączą – powiedział Bader w rozmowie z Independent.co.uk

Oprogramowanie, którego Gary Bader użył do stworzenia mapy wina i sera, wcześniej było wykorzystywane przez innych naukowców do prowadzenia badań medycznych. Cytoscape pomogło na przykład w badaniu zależności chorobowych związanych z autyzmem. Jak przyznaje kanadyjski naukowiec, pozytywny i entuzjastyczny odbiór "WineAndCheeseMap.com" zaskoczył go. W planach ma poszerzenie mapy o piwo i szampana.

Każdy może samemu uczyć się gatunków serów dzięki zastosowanemu w aplikacji algorytmowi. Nawet sam twórca przyznaje, że dzięki mapie poznał kilka, które teraz należą do jego ulubionych. Jakie jest zatem jego ulubione połączenie Gary'ego? Wino Syrah lub czerwone Bordeaux z dobrym Cheddarem, wino California Zinfandel z serem Zamorano oraz Chardonnay z serem Beaufort.

Mapa serów i wina
Fotografia: wineandcheesemap.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów