Supermarkety nie chcą sprzedawać Nutelli z powodu wyników badań Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności

Mateusz Patyk 12.01.2017
Nutella
Fotografia: Flickr.com

Olej palmowy zawarty w tym jednym z najpopularniejszych na świecie przysmaków, wykazuje działanie kancerogenne.

Najnowszy raport na temat jadalnej formy oleju palmowego, którego w słoiku Nutelli jest aż 32 procent, niezbicie wynika, że nawet umiarkowane jego spożycie może być zagrożeniem dla dzieci - wszystko przez przetwarzanie oleju w wysokich temperaturach (ok. 200°C).

Ostrzeżenie dotyczące spożywania tego składnika wydał Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Ponadto stwierdzono, że podczas rafinacji olei roślinnych tworzą się następujące kancerogenne substancje, takie jak: estry glicydylowe kwasów tłuszczowych (GE), 3-monochloropropandiolu (3-MCPD) i 2-monochloropropandiolu (2-MCPD). Najwyższe stężenie tych substancji wykryto właśnie w tłuszczach i olejach palmowych.

Ferrero na cenzurowanym

Włoski producent musi się teraz gęsto tłumaczyć opinii publicznej. Wydano specjalne oświadczenie mające zapewnić, że wykorzystywany jako główny składnik Nutelli olej palmowy nie naraża konsumentów na żadne przypadłości zdrowotne, a firma (będąca członkiem Palm Oil Innovation Group) dokłada wszelkich starań, aby cały proces przygotowywania czekoladowo-orzechowego kremu był kontrolowany.

Produkcja Nutelli bez oleju palmowego spowodowałaby powstanie gorszego substytutu prawdziwego produktu, byłby to krok wstecz - odpiera zarzuty kierownik sprzedaży Ferrero Vincenzo Tapella w rozmowie z agencją Reutera.

Jak informuje portal Ghanastar.com, Ferrero korzysta ze 185 tysięcy ton oleju palmowego rocznie. Użycie zamienników naraziłoby firmę na straty od 8 do nawet 22 milionów. 

Co dalej z Nutellą?

EFSA w raporcie negatywnie odnosi się do kwestii wykorzystywania na szeroką skalę oleju palmowego oraz jego spożyciu przez młode osoby, jednak nie nakazuje konsumentom całkowitego zaprzestania jedzenia produktów z tym składnikiem. Zastrzega, że potrzebne są dalsze badania, aby mieć stanowczą pewność, jak silny wpływ na ludzki organizm mają znalezione w tłuszczach palmowych związki.

Na razie Nutella zniknie z półek sklepowych największej sieci włoskich supermarketów, firmy Coop. Kilku innych właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych również zapowiedziało zaprzestanie sprzedaży czekoladowego kremu, uzasadniając swoją decyzję środkami ostrożności. Wygląda jednak na to, że żaden zamiennik oleju palmowego w prawdopodobnie najsłynniejszym spożywczym produkcie eksportowym Włoch nie jest brany pod uwagę.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów