Rośliny wiedzą, kiedy ktoś chce je zjeść. Naprawdę. To nie jest żart

Karol Decka 11.04.2017
Rośliny słyszą
Fotografia: Pixabay.com

Nie tylko słyszą, ale też rozróżniają dźwięki, aby zareagować w odpowiedni sposób.

Bardzo często można zauważyć ludzi spierających się na temat jedzenia mięsa. Najczęstszym argument przeciwko wegetarianom to żart, iż rośliny też czują. Okazuje się, że to po części prawda - rośliny słyszą.

Badacze z University of Missouri długo pracowali nad swoim projektem. Odkryli, że rośliny potrafią bronić się przed atakiem, który usłyszą. Eksperyment polegał na obserwacji roślin i ich zachowania w różnych sytuacjach. Naukowcy zauważyli, że metabolizm komórek zmienia się w momencie, kiedy słyszą zagrożenie. W tym przypadku roślina reagowała na gąsienicę, która próbowała pożywić się łodygą.

Ciekawe jest to, że roślina nie wchodziła w tryb obronny podczas powiewu wiatru. Reakcję można było zauważyć podczas odtwarzania dźwięku spożywania liści. Zwykłe wibracje nie wpływały na zwiększenie produkcji chemikaliów – powiedział dr Rex Cocroft w rozmowie z DailyMail.co.uk

Zbadano, że roślinność słyszy dźwięki, które potrafi zinterpretować. Dzięki temu kwiaty wiedzą, że nie zagraża im powiew wiatru, ale wspinająca się gąsienica. Po przeanalizowaniu wibracji, roślina wchodzi w tryb obronny, aby odeprzeć atak napastnika.

Badanie miało na celu sprawdzenie reakcji rośliny na zewnętrzne dźwięki i muzykę. Nasza praca jest przykładem, jak roślinność odpowiada na wibracje związane z otoczeniem. Zauważyliśmy, że dźwięki związane ze spożywaniem rośliny wywołują u niej zmianę. Metabolizm komórek jest inny i następuje produkcja chemikaliów, które mają odstraszyć gąsienice – powiedziała Heidi Appel, uczona z College of Agriculture (DailyMail.co.uk)

Gąsienica
Fotografia: Pixabay.com

Rośliny słyszą gąsienice, które zjadają liście

Rośliny słyszą zagrożenie

Rezultat badania jasno określa, że rośliny słyszą, kiedy są jedzone. Oznacza to, że sałata i rukola są w pełni świadome ataku, który następuje podczas spożywania sałatki. Ich komórki zaczynają produkować substancje obronne.

Jak informuje DailyMail.co.uk, do badania wykorzystano sadzonki rzodkiewnika i gąsienicy. Owad znajdował się na liściu, który badano specjalnymi laserami wyłapującymi ruch. Naukowcy nagrali dźwięki towarzyszące spożywaniu rośliny przez larwę. Następnie nagranie odtworzono przy innych roślinach, aby zbadać ich reakcje na dźwięk. Wynik był zdumiewający. Komórki zagrożonych roślin zaczęły produkować więcej olejku musztardowego, który ma odstraszyć potencjalną ofiarę. Enzym ten skutecznie odpędza gąsienice, dzięki czemu możliwe jest szybkie pozbycie się napastnika.

To badanie pozwala nieco bardziej zrozumieć rośliny. Wykazują podobne reakcje na otoczenie, do tych, które można zaobserwować u zwierząt. Pomimo tego, że ich zachowanie nieco się różni – zdradził dr Cocroft (DailyMail.co.uk)

Heidi Appel i Rex Cocroft zaznaczają, że to nie koniec ich badań. Wkrótce zajmą się projektem, który pomoże odkryć sposób, w jaki rośliny rozróżniają wibracje i dźwięki. Badanie może pomóc stworzyć lepsze warunki dla roślin, które narażone są na ataki owadów.

Wszystko wskazuje na to, że zastanowimy się przed zjedzeniem kolejnej porcji sałatki.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów