Dlaczego pyłek kwiatowy to tak wartościowy produkt pszczeli? Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Anna Respondek 22.03.2018
Pszczoła przy kwiatach
Fotografia: Shutterstock

Z pyłku kwiatowego powstaje pyłek pszczeli, który można spotkać w postaci obnóży. Dlaczego pyłek kwiatowy zyskuje coraz większą popularność? 

Pyłek kwiatowy po zmieszaniu z miodem, śliną lub nektarem kwiatowym zamienia się w obnóża, znane pod inną nazwą jako pyłek pszczeli. Kolor pyłku kwiatowego zależy od jego pochodzenia. Najczęściej spotykane barwy to żółty i jasnobrązowy i właśnie w takich kolorach można kupić go w sklepach i aptekach. Działanie i właściwości pyłku kwiatowego były znane już w starożytnym Egipcie. Współczesne badania potwierdzają jego korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zobacz także:  Ten miód nazywany jest królewskim. Poznaj jego niezwykłe właściwości

Aby zebrać jedną łyżeczkę przetworzonego pyłku kwiatowego, konieczna jest praca jednej pszczoły przez miesiąc, codziennie, około 8 godzin na dobę. Właściwości pyłku kwiatowego zamienionego na pyłek pszczeli, podobnie jak właściwości miodu, zależne są od jego składu. 

Pyłek kwiatowy - właściwości

Pyłek kwiatowy to częsty składnik diety wielu sportowców. Wpływa on korzystnie na pH skóry, a ze względu na swoje składniki odżywcze, między innymi: białko, kwasy tłuszczowe, proste węglowodany, witaminy z grupy B, witaminy C, D, E, K, minerały, kwasy takie jak RNA czy zawartość rutyny, jest często stosowany w medycynie naturalnej i przemyśle farmaceutycznym. 

Badania naukowe potwierdziły, że pyłek kwiatowy korzystnie wpływa na odporność organizmu, przyczynia się do zwiększenia wzrostu nawet u dorosłych. Co więcej, w wielu wypadkach działa terapeutycznie. Zauważono również, że pyłek kwiatowy może pomóc przy walce z trądzikiem, alergiami, anemią, astmą, zapaleniem oskrzeli, zatwardzeniem, zapaleniem okrężnicy, cukrzycą typu 2 czy nadwagą. 

Pyłek pszczeli można również stosować w przypadku przeziębień i chorób górnych dróg oddechowych. W szczególności polecany jest osobom, które borykają się z problemami z zapaleniem zatok. Regularne spożywanie pyłku kwiatowego zwiększa szansę na dłuższe życie i chroni przed zawałem serca. 

Pyłek kwiatowy - przeciwwskazania i dawkowanie

Niestety przy spożywaniu pyłku kwiatowego istnieją pewne przeciwwskazania. Przede wszystkim nie powinny zażywać go osoby, które mają uczulenie na różnego rodzaju pyłki. Przyjmuje się, że już jedna łyżeczka pyłku kwiatowego dziennie może korzystnie wpłynąć na zdrowie. Są jednak i takie osoby, które przyjmują aż 8 łyżeczek pyłku dziennie. Pyłek kwiatowy najlepiej jest stosować z miodem, serkiem, mlekiem czy wodą. Jedna łyżeczka to około 5 gramów pyłku. Jakie dawki pyłku kwiatowego są najlepsze

  • dzieci w wieku 3-5 lat – 10 gramów pyłku kwiatowego;
  • dzieci 6-12 lat – 15 gramów pyłku kwiatowego;
  • dzieci powyżej 12 lat i dorośli – 20 gramów pyłku kwiatowego;
  • dorośli w celach leczniczych – 30-40 gramów pyłku kwiatowego

Pyłek kwiatowy - cena

Cena pyłku kwiatowego to tak naprawdę cena pyłku pszczelego. W zależności od gramatury, możemy kupić go już za kilkanaście złotych, lub zapłacić nawet 80 złotych.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów