Przez światło w sklepie psuje się mleko. Lepiej nie kupować go w hipermarketach

Katarzyna Mordalska 09.12.2016
Mleko
Fotografia: East News

Rodzaj żarówek sklepowych ma wpływ na smak mleka. Okazuje się, że najgorsze są świetlówki.

Naukowcy od lat badają wpływ oświetlenia fluorescencyjnego na produkty wystawione na sprzedaż na półkach w hipermarketach. Najpierw badacze z Uniwersytetu w Karolinie Północnej udowodnili, że piwo narażone na długotrwałe działanie świetlówek z czasem traci na smaku, a teraz profesorowie z Cornell University doszli do takich samych wniosków w wypadku mleka.

Zobacz: Powstało mleko o nowym składzie. W jego produkcji oszczędza się 96% wody

Nowe badania pokazują, że aby rozwiązać ten problem, wystarczy wymienić oświetlenie z fluorescencyjnego na LED. Po tym, jak zrobiły to wybrane sieci sklepów w Ameryce, niezamierzonym rezultatem była poprawa smaku i jakości wybranych produktów, w tym mleka, którego smak uznano za świeższy. Badania opublikowane w listopadowym numerze "Journal of Dairy Science".

Jak donosi portal Qz.com ich wyniki pokazały, że osoby, którym podano do degustacji mleko wystawione na działanie świetlówek oraz na działanie oświetlenia LED, wybierali to ostatnie, gdyż jego smak uznali za świeższy. Tym samym okazało się, że prawdziwa jakość białego napoju może być nieznana ludziom od wielu lat. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów