Jest nazywany antybiotykiem XXI wieku. Poznaj cudowne właściwości propolisu

Magdalena Barszczak 23.03.2018
Propolis kit pszczeli
Fotografia: Shutterstock.com

Kit pszczeli zapobiega grypie i przeziębieniom. Leczy dolegliwości układu pokarmowego i problemy skórne. Zobacz, na co jeszcze pomaga.

Propolis, czyli kit pszczeli to lepka substancja żywiczna o brunatnym, czarnym lub żółtym zabarwieniu zbierana przez pszczoły. W jej skład wchodzi mieszanina żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Propolis można porównać do kitu w oknach. Uszczelnia wszystkie luki i szpary w ulu. Poza tym to naturalna bariera broniąca pszczoły przed inwazją drobnoustrojów.

Zobacz także: Miód akacjowy na gardło i zmęczenie. Litrowy słoik kosztuje 30 zł

W kicie pszczelim w zależności od jego pochodzenia znajduje się:

  • 50–55 proc. żywicy;
  • 30–40 proc. wosku roślinnego i wosku pszczelego;
  • 5–10 proc. olejków eterycznych;
  • pyłek kwiatowy
  • mikroelementy (miedź, krzem, magnez, mangan, cynk)
  • witaminy z grupy E, H, P i B

Propolis właściwości

Swoje cenne właściwości propolis zawdzięcza takim substancjom, jak flawonoidy, kwasy aromatyczne, związki fenolowe, enzymy, kumaryna, witaminy, mikroelementy, sterole i substancje lipidowo-woskowe.

Kit pszczeli jest nazywany antybiotykiem XXI wieku. Działa korzystnie na układ oddechowy, pokarmowy i krwionośny. Ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Wspomaga leczenie dróg moczowych, a także chorób układu pokarmowego.

Ponadto:

  • zapobiega grypie i przeziębieniom
  • wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego
  • łagodzi objawy zapalenia jamy ustnej, paradontozy, pleśniawki i afty
  • leczy odmrożenia, oparzenia, odleżyny i owrzodzenia

Propolis dobrze wpływa też na skórę. Ze względu na swoje właściwości pomaga pacjentom z łuszczycą – u niektórych dochodzi do całkowitego zaniku choroby. Działa też przeciwnowotworowo i utleniająco.

Propolis jest niezastąpiony w terapii chorób kobiecych. Skutecznie rozprawia się z pierwotniakami Trichomonas vaginalis, wywołującymi zakażenia błon śluzowych pochwy i szyjki macicy. Korzystne działanie kitu pszczelego wykazano także w niektórych schorzeniach proktologicznych, jak hemoroidy czy szczeliny odbytu.

Propolis zastosowanie

W aptekach są dostępne liczne preparaty na bazie propolisu. Kit pszczeli nawilża i wygładza skórę. Dzięki tym właściwościom znalazł zastosowanie w kosmetologii. Propolis wykorzystuje się do produkcji masek, balsamów, kremów, toników czy pasty do zębów. Jest też składnikiem niektórych kosmetyków kolorowych, np. pomadek.

Propolis znajdziemy także w składzie pastylek do ssania na ból gardła.

Maść propolisowa

Po maść propolisową sięgano od dawien dawna, aby poradzić sobie z odleżynami. Maść na bazie kitu pszczelego ze względu na swoje antygrzybiczne i przeciwbakteryjne właściwości to świetny środek na odmrożenia, oparzenia czy łuszczycę. Dobrze się sprawdza też na hemoroidy czy pęknięte naczynka. Maść propolisową można kupić w każdej aptece albo zrobić ją samemu.

Aby przygotować maść propolisową, potrzebujemy wazelinę kosmetyczną i czysty propolis. Wazelinę rozpuszczamy w wodzie razem z pokruszonym kitem pszczelim i mieszamy, aż uzyskania jednolitej substancji. Pozbywamy się grudek. Po ostygnięciu maść jest gotowa do zastosowania. Należy pamiętać, że zawartość propolisu nie powinna przekraczać 30 procent.

Nalewka propolisowa

Daje ona pozytywne rezultaty w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Nie do przecenienia jest także jej działanie antybakteryjne w stosunku do Helicobacter Pylori. Jest polecana w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, ale także przy nieswoistym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy przewlekłym zapaleniu okrężnicy.

Nalewkę z propolisu można kupić w sklepie albo przygotować samemu. Potrzebujemy 50 g rozdrobnionego propolisu, 350 ml spirytusu rektyfikowanego i 150 ml wody. Składniki dokładnie mieszamy, a nalewkę trzymamy bez dostępu do światła przez okres do dwóch tygodni, codziennie potrząsając zawiesiną.

Trzeba pamiętać, że nie każdy może używać preparatów na bazie kitu pszczelego. Propolis jest mieszaniną różnych alergenów, dlatego nie jest polecany osobom, które mają skłonności do uczuleń. Z tego powodu powinny unikać go dzieci czy kobiety w ciąży lub matki karmiące.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów